REKLAMA
REKLAMA

30. Rocznica śmierci Mariana Kruczka

SANOK / PODKARPACIE. Dzisiaj (12 bm) przeżywamy 30. rocznicę śmierci Mariana Kruczka – jednego z najwybitniejszych artystów pochodzących z ziemi sanockiej. Wybitny malarz, grafik i rzeźbiarz zmarł w pełni sił twórczych. Miał wiele planów i pomysłów na ich realizację.

Według relacji nieżyjącego już historyka sztuki i przyjaciela artysty pana Romualda Biskupskiego Kruczek przeziębił się podczas rozładunku dostarczonego samochodem złomu i przenoszenia tego materiału do windy w bloku w Nowej Hucie, gdzie miał pracownię. Wybrane metalowe elementy miały mu posłużyć do konstruowania nowych kompozycji. Było zimno a ubrał się zbyt lekko – zachorował na zapalenie płuc i parę dni później, 12 grudnia 1983 r., zmarł w szpitalu w Nowej Hucie. 17 grudnia 1983 r. pochowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Muzeum Historyczne w Sanoku posiada kilkadziesiąt dzieł artysty. W podziemiach sanockiego zamku kończą się prace przy urządzaniu nowej Galerii Mariana Kruczka. Najprawdopodobniej wkrótce uda się zaprosić wszystkich miłośników sztuki wielkiego sanoczanina na otwarcie stałej wystawy jego dzieł.
A.O.

Marian Kruczek urodził się 27 grudnia 1927 r. w Płowcach koło Sanoka. W 1946 r. Wyjechał do Krakowa, gdzie kontynuował naukę w liceum sztuk plastycznych. W 1948 r. Zdał maturę. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1954 r. Obronił dyplom u profesora Łakomskiego. Był wykładowcą krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zmarł w Krakowie w 1983 r. Uprawiał malarstwo, rzeźbę, grafikę. Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych oraz uczestniczył w przeszło 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. W Konstsalongen Kavaletten w Uppsali, w Galerii Maya w Brukseli, Grona Paletten w Sztokholmie, Bundy Art Gallery w Nowym Jorku czy w Galerii Lambert w Paryżu.

Z kombinacji znalezionych przedmiotów – części maszyn, trybów, drutów, śrub, koralików, muszelek – stworzył oryginalną sztukę z pogranicza ludowej baśniowości i zwierzęcej fantastyki. Jego kompozycje przestrzenne, rzeźby i reliefy oraz grafiki składają się na sugestywny świat artystycznej wizji.

 

 

materiał nadesłany

12-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)