REKLAMA
REKLAMA

,,Bezpieczniej dla mnie i dla miasta” – projekt Urzędu Miasta

SANOK / PODKARPACIE.  Miasto Sanok, wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Sanoku oraz Strażą Miejską realizują projekt „Bezpieczniej dla mnie i miasta”. Zakłada on wiele ciekawych przedsięwzięć, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa w Sanoku.


Projekt obejmuje trzy główne strategie: „Miasto nocą”, „Dziecko w mieście”, „Kobieta bezpieczna”, skierowane do mieszkańców Sanoka. W ramach każdej z nich zaplanowano 14 konkretnych działań inwestycyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, prewencyjnych, które będą realizowane w Sanoku.
Sporo zajęć projektowych odbywa się na sanockich podwórkach, gdyż tegoroczne Sanockie Lato Podwórkowe jest częścią wspomnianego przedsięwzięcia. Koordynatorzy projektu oraz wychowawcy podwórkowi poprzez różne działania chcą pochylić się nad tematyką zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, a zwieńczeniem tego będzie happening „Umiem-pomagam”, który odbędzie się 21 sierpnia na podsumowanie Lata Podwórkowego, na sanockich błoniach. Już dziś dzieci i młodzież przygotowują się do tego wydarzenia.

Ciekawą inicjatywą projektową jest „partyworking”, czyli działania profilaktyczne prowadzone podczas imprez masowych. Partyworkerzy – specjalnie przeszkolone osoby, będą podczas takich imprez rozmawiać z ich uczestnikami i uświadamiać grożące im niebezpieczeństwa, prowadząc akcje, m.in.: „Pilnuj drinka”, „Nie piję, bo prowadzę”, „Nie daj się okraść”, „Nie daj się wykorzystać”, „Bądź widoczny”, „Uwaga na narkotyki”.

W październiku zaś będzie można wziąć udział w spotkaniach „Art graffiti – czyli nie pisz głupot na murach”, „Kibicuję z klasą”, które mają przeciwdziałać wandalizmowi, zachowaniom nieakceptowanym społecznie, a także przygotować dzieci i młodzieży do dokonywania dobrych wyborów.

Nieco inną strategią – „Kobieta bezpieczna” – Miasto Sanok chce wspierać kobiety, zwłaszcza te pracujące w zawodach sfeminizowanych, w systemach zmianowych. Już teraz trwają zapisy do projektu dla sanoczanek, które chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Mogą zgłosić swój udział drogą mailową, na adres: bezpieczniej@um.sanok.pl  Miasto przewidziało opracowanie dla nich Miejskiego Informatora Bezpieczeństwa „Gdzie szukać pomocy w problemach”, zorganizowanie spotkania poruszającego problematykę bezpieczeństwa od strony prawnej, psychologicznej oraz policyjnej, a także warsztaty „Wendo czyli kobieca droga”.

W ramach projektu i kolejnej jego strategii „Miasto nocą” organizatorzy będą poprawiać bezpieczeństwo osób i mienia. Obecnie prowadzona jest ankieta: „Co  zagraża lub przeszkadza mieszkańcom oraz co należy zrobić, aby czuć się bezpieczniej?”. Jej wyniki pozwolą wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców w kwestii bezpieczeństwa. Dopełni tego doświetlenie miejsc ciemnych i niebezpiecznych w mieście, rozbudowa monitoringu wizyjnego, czy zorganizowanie dodatkowych nocnych patroli weekendowych policji i straży miejskiej. Ostatnie działanie potwierdziło podpisanie 26 lipca porozumienia miedzy Burmistrzem Miasta Sanoka dr Wojciechem Blecharczykiem oraz Komendantem Powiatowym Policji w Sanoku insp. Mirosławem Pawełko.

Zakupione zostaną także specjalne gadżety odblaskowe i promujące projekt.

Dofinansowanie na ww. działania, w wysokości 89 tysięcy złotych, Miasto Sanok otrzymało z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na realizację projektu, w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej”. Projekt sanocki znalazł się na 3 miejscu w Polsce. Będzie realizowany do końca br.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

 

31-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)