REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatne badania dla mieszkańców Sanoka

SANOK / PODKARPACIE. 20 maja rusza akcja bezpłatnych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców Sanoka. Na chętnych czeka 1000 testów anty-HCV. Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18-60 lat, które dotychczas nie były leczone w tym kierunku. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Bezpłatne testy będą dostępne w laboratoriach sieci ALAB w Sanoku.

Akcja bezpłatnych badań realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane cichym zabójcą, gdyż zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. Zakażenie może przez kilkadziesiąt lat nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkowo w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby.

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu c może doprowadzić do marskości i rozwoju raka wątroby.
– Do udziału w badaniach zachęcamy szczególnie osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, przeszły różnego rodzaju zabiegi medyczne, jak gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia, usunięcie zęba czy znamienia; przyjmowały drogą dożylną lun donosową narkotyki; miały przetaczaną krew, bądź produkty krwiopochodne przed 1992 rokiem; czy też stwierdzono u nich nieprawidłowy poziom aminotransferaz – zachęcają organizatorzy kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu.”

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie podkarpackim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 40 445 mieszkańców a w samym Sanoku u ok. 750 osób.

WZW typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata. Hepatolodzy z Polskiej Grupy Ekspertów HCV zgodnie przyznają, że jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych, to w ciągu 20 lat dojdzie do licznych manifestacji późnych następstw WZW typu C. Wystąpią one u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy

O Kampanii
Kampania „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu została zainicjowana przez Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundację „Gwiazda Nadziei”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze” przy wsparciu firmy Roche. Pod koniec 2011 roku do organizatorów kampanii dołączyło stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi „Hepa-Help”, w 2012 Fundacja Edukacji Społecznej a w 2013 Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi.

Lista laboratoriów realizujących badania:
1. Laboratorium ALAB – punkt pobrań
ul. Sadowa 11
38-500 Sanok
Czynne: poniedziałek – piątek 7:30 – 10:30

2. Laboratorium ALAB – punkt pobrań
ul. Rzemieślnicza 9
38-500 Sanok
Czynne: wtorek i piątek 8:00 – 10:00

3. Laboratorium ALAB – punkt pobrań
ul. Przemyska 24
38-500 Sanok
Czynne: czwartek 7:30 – 09:30

21-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)