REKLAMA

Bezpłatne badania dla mieszkańców Sanoka

SANOK / PODKARPACIE. 20 maja rusza akcja bezpłatnych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców Sanoka. Na chętnych czeka 1000 testów anty-HCV. Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18-60 lat, które dotychczas nie były leczone w tym kierunku. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Bezpłatne testy będą dostępne w laboratoriach sieci ALAB w Sanoku.

Akcja bezpłatnych badań realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C często jest określane cichym zabójcą, gdyż zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo. Zakażenie może przez kilkadziesiąt lat nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkowo w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby.

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu c może doprowadzić do marskości i rozwoju raka wątroby.
– Do udziału w badaniach zachęcamy szczególnie osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, przeszły różnego rodzaju zabiegi medyczne, jak gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia, usunięcie zęba czy znamienia; przyjmowały drogą dożylną lun donosową narkotyki; miały przetaczaną krew, bądź produkty krwiopochodne przed 1992 rokiem; czy też stwierdzono u nich nieprawidłowy poziom aminotransferaz – zachęcają organizatorzy kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu.”

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie podkarpackim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 40 445 mieszkańców a w samym Sanoku u ok. 750 osób.

WZW typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata. Hepatolodzy z Polskiej Grupy Ekspertów HCV zgodnie przyznają, że jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych, to w ciągu 20 lat dojdzie do licznych manifestacji późnych następstw WZW typu C. Wystąpią one u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy

O Kampanii
Kampania „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu została zainicjowana przez Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundację „Gwiazda Nadziei”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze” przy wsparciu firmy Roche. Pod koniec 2011 roku do organizatorów kampanii dołączyło stowarzyszenie Pomocy Osobom Zakażonym Wirusami Hepatotropowymi „Hepa-Help”, w 2012 Fundacja Edukacji Społecznej a w 2013 Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz mobilizacja Polaków do wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi.

Lista laboratoriów realizujących badania:
1. Laboratorium ALAB – punkt pobrań
ul. Sadowa 11
38-500 Sanok
Czynne: poniedziałek – piątek 7:30 – 10:30

2. Laboratorium ALAB – punkt pobrań
ul. Rzemieślnicza 9
38-500 Sanok
Czynne: wtorek i piątek 8:00 – 10:00

3. Laboratorium ALAB – punkt pobrań
ul. Przemyska 24
38-500 Sanok
Czynne: czwartek 7:30 – 09:30

21-05-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.