REKLAMA
REKLAMA

Burmistrz i wiceburmistrz posadzili drzewa. Akcja nasadzeń kompensacyjnych rozpoczęta (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Burmistrz Miasta Sanoka dr Wojciech Blecharczyk i jego zastępca Ziemowit Borowczak, 26 kwietnia posadzili 2 platany. Tym samym zainicjowali tegoroczną akcję nasadzeń kompensacyjnych prowadzoną przez Miasto Sanok.

Dwa pierwsze drzewa z 244 planowanych, burmistrzowie nasadzili na Cmentarzu Południowym.

Nasza akcja to nie tylko kompensata za wycinkę chorych i starych drzew, jaka miała miejsce na terenie miasta w ostatnich latach. Chcemy również zachęcić wszystkich sanoczan do zadrzewiania terenów przy swoich domach, swoich działek. Im więcej zieleni wokół nas, tym ładniej i przyjemniej – mówi dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.

To nie pierwsze platany posadzone z inicjatywy Miasta, podobne rosną na terenie „Zielonej Czytelni” przy Miejskiej Bibliotece Publicznej i Szkole Podstawowej 4. Platan klonolistny to roślina ozdobna o szerokiej rozłożystej koronie. Jest uprawiany w całej Europie, dorasta do 35 m wysokości. Posiada niski pień (jeśli nie okrzesywany), często od ziemi tworzy kilka równorzędnych konarów. To jedyny gatunek z platanowatych, który wytrzymuje nasze zimy. Cechą charakterystyczną gatunku jest duża odporność na przesadzanie (nawet w starszym wieku) oraz odmładzanie, przez silne przycinanie.

W ramach akcji, w Sanoku, oprócz platanów zostaną posadzone także: żywotniki, brzozy, klony, dęby, jarząby. Nasadzenia obejmą, m.in. cmentarze (99 szt.), tereny zielone (133 szt.) oraz tereny przy szkołach (12 szt.)

W ostatnich latach wycinka drzew, które zagrażały mieniu lub zdrowiu ludzi, wnioskowana przez osoby fizyczne i prawne, została zrekompensowana nasadzeniami drzew zakupionych przez Urząd Miasta Sanoka lub pozyskanych przez Urząd Miasta i LOP Okręg Bieszczadzki od nadleśnictw. Ich ilość tylko w samym Sanoku wyniosła kilkaset tysięcy sztuk. Dodatkowo należy zaznaczyć, że w ramach corocznych akcji „Drzewko dla sanoczan” organizowanych przez Miasto Sanok i LOP, mieszkańcy Sanoka i okolic otrzymują darmowe sadzonki drzew. Miasto planuje również program organizacji tzw. „zielonych plomb” – enklaw zieleni na mikroareałach w obrębie granic administracyjnych miasta.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

29-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)