REKLAMA
przeprosiny
REKLAMA

Burmistrz i wiceburmistrz posadzili drzewa. Akcja nasadzeń kompensacyjnych rozpoczęta (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Burmistrz Miasta Sanoka dr Wojciech Blecharczyk i jego zastępca Ziemowit Borowczak, 26 kwietnia posadzili 2 platany. Tym samym zainicjowali tegoroczną akcję nasadzeń kompensacyjnych prowadzoną przez Miasto Sanok.

Dwa pierwsze drzewa z 244 planowanych, burmistrzowie nasadzili na Cmentarzu Południowym.

Nasza akcja to nie tylko kompensata za wycinkę chorych i starych drzew, jaka miała miejsce na terenie miasta w ostatnich latach. Chcemy również zachęcić wszystkich sanoczan do zadrzewiania terenów przy swoich domach, swoich działek. Im więcej zieleni wokół nas, tym ładniej i przyjemniej – mówi dr Wojciech Blecharczyk, Burmistrz Sanoka.

To nie pierwsze platany posadzone z inicjatywy Miasta, podobne rosną na terenie „Zielonej Czytelni” przy Miejskiej Bibliotece Publicznej i Szkole Podstawowej 4. Platan klonolistny to roślina ozdobna o szerokiej rozłożystej koronie. Jest uprawiany w całej Europie, dorasta do 35 m wysokości. Posiada niski pień (jeśli nie okrzesywany), często od ziemi tworzy kilka równorzędnych konarów. To jedyny gatunek z platanowatych, który wytrzymuje nasze zimy. Cechą charakterystyczną gatunku jest duża odporność na przesadzanie (nawet w starszym wieku) oraz odmładzanie, przez silne przycinanie.

W ramach akcji, w Sanoku, oprócz platanów zostaną posadzone także: żywotniki, brzozy, klony, dęby, jarząby. Nasadzenia obejmą, m.in. cmentarze (99 szt.), tereny zielone (133 szt.) oraz tereny przy szkołach (12 szt.)

W ostatnich latach wycinka drzew, które zagrażały mieniu lub zdrowiu ludzi, wnioskowana przez osoby fizyczne i prawne, została zrekompensowana nasadzeniami drzew zakupionych przez Urząd Miasta Sanoka lub pozyskanych przez Urząd Miasta i LOP Okręg Bieszczadzki od nadleśnictw. Ich ilość tylko w samym Sanoku wyniosła kilkaset tysięcy sztuk. Dodatkowo należy zaznaczyć, że w ramach corocznych akcji „Drzewko dla sanoczan” organizowanych przez Miasto Sanok i LOP, mieszkańcy Sanoka i okolic otrzymują darmowe sadzonki drzew. Miasto planuje również program organizacji tzw. „zielonych plomb” – enklaw zieleni na mikroareałach w obrębie granic administracyjnych miasta.

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

29-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)