REKLAMA
REKLAMA

Celnicy udaremnili przemyt nietypowych tabletek

BIESZCZADY / PODKARPACIE. 800 szt. kapsułek zawierających w swoim składzie wyciąg z chronionego pławikonika koroniastego (HIPPOCAMPUS CORONATUS) zatrzymali na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku funkcjonariusze Służby Celnej. Nie zgłoszony do kontroli towar, bez odpowiednich zezwoleń próbował przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy.

Do zdarzenia doszło 13.11.2013 r. po południu na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku. Podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu Dodge funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 800 szt. kapsułek zawierających ekstrakt z chronionego, na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), pławikonika koroniastego.  Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub produkty z nich wykonane np. tak jak w tym przypadku medykamenty medycyny azjatyckiej.

Tabletki przewoził w swym bagażu obywatel Ukrainy. 48- letni mężczyzna nie zgłosił ich do kontroli celnej. Nie posiadał także odpowiedniego zezwolenia, na podstawie którego mógłby legalnie przewieźć kapsułki przez granicę. Podróżny tłumaczył, że przewoził je  do Polski na prośbę swojego znajomego.  Celnicy zabezpieczyli medykamenty do dalszego postępowania a obywatel Ukrainy poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Służba Celna wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem dba o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Służba Celna przypomina, że nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W 2012r. celnicy w całym kraju zatrzymali 8650 okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym 200 żywych okazów zwierząt oraz 326 kg żywych koralowców rafotwórczych. Warto dodać, że aż 8217 okazów stanowiły medykamenty medycyny azjatyckiej.

 

źródło: SC

14-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)