REKLAMA
REKLAMA

Cichy Zabójca WZW C. Trwa akcja bezpłatnych badań

SANOK / PODKARPACIE. Bezpłatne badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców Sanoka i okolicznych powiatów.

Trwa akcja bezpłatnych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców Sanoka i wszystkich okolicznych powiatów. Na chętnych czeka jeszcze 800 testów anty-HCV.  Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18 do 60 roku życia, które dotychczas nie były leczone w tym kierunku. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji. Bezpłatne testy można wykonać w laboratorium ALAB, przy ulicy Sadowej 11 w Sanoku. Badania potrwają tylko do 15 grudnia. Akcja realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych na świecie. Także w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Widać to między innymi na przykładzie województwa podkarpackiego, gdzie – jak szacują eksperci – zakażonych wirusem może być blisko 40 500 mieszkańców. Problem w tym, że większość tych osób nie wie o swojej chorobie i może nieświadomie zarażać innych. Bardzo często zakażenia HCV wykrywane są przypadkowo lub po zbyt długim czasie od zakażenia, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie czy marskość wątroby – alarmują eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. To właśnie przewlekłe zapalenie wątroby typu C wywołane wirusem HCV jest pierwszą w Europie (60% przypadków), a drugą na świecie przyczyną jednego z najbardziej złośliwych nowotworów – raka wątrobowokomórkowego (HCC).

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie podkarpackim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 40 445 mieszkańców a w samym Sanoku u ok. 750 osób. Jak podkreśla Prof. Waldemar Halota (Przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV):

Tylko szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych mogą zahamować epidemię. A analizując stan na dziś prawdopodobny jest scenariusz, że w ciągu najbliższych 20 lat dojdzie do ujawnienia dużej liczby chorych z późnymi następstwami WZW typu C. Mogą one wystąpić nawet u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C można wykryć i skutecznie leczyć, ale trzeba się badać, bowiem przebiega ono bezobjawowo i nie ma przeciwko niemu szczepionki. Wczesna diagnoza jest kluczowa i może uratować życie, dlatego tak ważne jest wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku wykrycia wirusa HCV, powodującego WZW C – mówi dr Renata Kornasiewicz-Dubiel – specjalista chorób zakaźnych. –  Do wykonania badania krwi zachęcamy szczególnie osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, przeszły różnego rodzaju zabiegi medyczne, jak gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia, usunięcie zęba czy znamienia; przyjmowały drogą dożylną lub donosową narkotyki; miały przetaczaną krew, bądź produkty krwiopochodne przed 1992 rokiem; czy też stwierdzono u nich nieprawidłowy poziom aminotransferaz – zachęca dr Renata Kornasiewicz-Dubiel.

Niestety w Polsce badania są refundowane przez NFZ tylko jeśli skierowanie na nie wyda lekarz specjalista. Dlatego korzyści wynikające z akcji takich jak ta są naprawdę nieocenione. To ważny krok w procesie poprawy sytuacji epidemiologicznej, lecz niewystarczający dlatego organizatorzy chcą zmobilizować Polaków, w tym również władze samorządowe do prewencyjnego działania i umożliwienia wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi jak największej grupie osób.

O Kampanii
Celem kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” jest zwiększenie świadomości Polaków na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C poprzez wskazanie na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia oraz zachęcenie do wykonania badania w kierunku wykrycia wirusa HCV.
W jej ramach prowadzone są badania profilaktyczne na terenie całej Polski.


Dane punktu realizującego badania:
Laboratorium ALAB – punkt pobrań
ul. Sadowa 11, 38-500 Sanok
Punkt Pobrań czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 10:30
Tel.: 13 46 38 818, 13 46 33 160

 

 

foto: sxc.hu,
materiały nadesłane

14-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)