REKLAMA
REKLAMA

11-12 GRUDNIA: Rejestracja potencjalnych dawców. Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie (FILM, ZDJĘCIA)

11-12 GRUDNIA: Rejestracja potencjalnych dawców. Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski łączy siły, aby pomóc chorym na raka krwi. Wśród tego grona jest sanocka PWSZ, której studenci przygotowali spot promujący wydarzenie.

Realizacja nagrania miała miejsce na sanockim Rynku. W rolę reżysera wcielił się dziennikarz portalu Esanok.pl Michał Bąk, jego współpracownikiem był student PWSZ, w Sanoku Tomasz Pelc. W spocie wykorzystano fragment utworu „Ska” grupy Raya Bell. Muzyka Artur Rogos, słowa Jakub Osika.

foto: Katarzyna Potocka

Ogólnopolska akcja rejestracji studentów w roku akademickim 2013/2014 odbędzie się pod hasłem Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie. Jest to kontynuacja projektu Studenci wspólnie przeciw białaczce, który zakończył się wielkim finałem w kwietniu tego roku gdzie na 50 uczelniach zarejestrowano niemal 6000 potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Druga edycja cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. W październiku Fundacja DKMS zaprosiła lokalnych organizatorów akcji na trzydniową konferencję, w trakcie której zostali oni przygotowani do przeprowadzenia akcji na swoim terenie.

– To było niezwykłe doświadczenie. Zgromadziliśmy w jednym miejscu młodych, ambitnych i jednocześnie wrażliwych ludzi, którzy chcą dać z siebie więcej – mówi Agata Maraszek Kierownik Działu Rekrutacji Dawców – Jestem przekonana, że studenci swoim zapałem i chęcią zmiany świata na lepsze, pociągną za sobą ogromną grupę ludzi gotowych na świadomą rejestrację w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja podejmowana na całe życie. Rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka nie boli. Kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu życie może uratować właśnie on/ona.

Rejestracja potencjalnych dawców:

Data: 11 – 12.12.2013
Godziny: 11:00 – 18:00

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku
Miejsce: Budynek D
Adres: ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

08-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)