REKLAMA
REKLAMA

Droga Krzyżowa na Tarnicę: GOPR apeluje

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Tradycyjnie w Wielki Piątek, odbędzie się Droga Krzyżowa na Tarnicę. W tym roku, warunki pogodowe są wyjątkowo niekorzystne, stąd apel do wszystkich pielgrzymów i turystów wystosowała Bieszczadzka Grupa GOPR.

Informacja Grupy Bieszczadzkiej GOPR i Bieszczadzkiego Parku Narodowego dla turystów i pielgrzymów planujących udział w drodze krzyżowej na Tarnicę i w inne rejony Bieszczadów w dniu 29 marca tj Wlk. Piątek.

W Bieszczadach panuje zima: pokrywa śniegu zmienna, nierównomierna od kilkunastu centymetrów na grzbietach gór do 2 m w miejscach nawianych, miejscami oblodzenia. Najwięcej śniegu znajduje sie w zagłębieniach terenowych oraz przy górnej granicy lasu .

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na wszystkich stromych stokach.

Temperatury ujemne zarówno w nocy jak i w dzień. Obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego.

Prognoza na dzień 29 marca (piątek): noc z temperaturą ujemną do 10st. W dzień temperatura ma wzrastać, opad śniegu przechodzący w dolinach w deszcz ze śniegiem. Zachmurzenie całkowite, wiatr silny do 30km/godz.

W związku z powyższym prosimy o rozważenie celowości wychodzenia w góry, szczególnie powyżej górnej granicy lasu. Do turystów i pielgrzymów, którzy decydują się na wyjście w góry zwracamy się z apelem o odpowiednie przygotowanie się do wędrówki: od oceny własnej kondycji (sił i możliwości) po odpowiedni zimowy ekwipunek (buty, rękawice, czapka), termos z gorącym napojem, kanapki.

Organizatorzy grup zorganizowanych powinni sprawdzić wyposażenie uczestników, by nie dopuścić do sytuacji zagrożenia zdrowia.

Wszystkich prosimy o rozsądek i rozwagę w podejmowaniu decyzji o uczestnictwie i wyborze trasy pielgrzymkowej.

źródło: GB GOPR

foto: Mateusz Ochała

28-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)