REKLAMA
REKLAMA

Droga Krzyżowa na Tarnicę: GOPR apeluje

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Tradycyjnie w Wielki Piątek, odbędzie się Droga Krzyżowa na Tarnicę. W tym roku, warunki pogodowe są wyjątkowo niekorzystne, stąd apel do wszystkich pielgrzymów i turystów wystosowała Bieszczadzka Grupa GOPR.

Informacja Grupy Bieszczadzkiej GOPR i Bieszczadzkiego Parku Narodowego dla turystów i pielgrzymów planujących udział w drodze krzyżowej na Tarnicę i w inne rejony Bieszczadów w dniu 29 marca tj Wlk. Piątek.

W Bieszczadach panuje zima: pokrywa śniegu zmienna, nierównomierna od kilkunastu centymetrów na grzbietach gór do 2 m w miejscach nawianych, miejscami oblodzenia. Najwięcej śniegu znajduje sie w zagłębieniach terenowych oraz przy górnej granicy lasu .

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na wszystkich stromych stokach.

Temperatury ujemne zarówno w nocy jak i w dzień. Obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego.

Prognoza na dzień 29 marca (piątek): noc z temperaturą ujemną do 10st. W dzień temperatura ma wzrastać, opad śniegu przechodzący w dolinach w deszcz ze śniegiem. Zachmurzenie całkowite, wiatr silny do 30km/godz.

W związku z powyższym prosimy o rozważenie celowości wychodzenia w góry, szczególnie powyżej górnej granicy lasu. Do turystów i pielgrzymów, którzy decydują się na wyjście w góry zwracamy się z apelem o odpowiednie przygotowanie się do wędrówki: od oceny własnej kondycji (sił i możliwości) po odpowiedni zimowy ekwipunek (buty, rękawice, czapka), termos z gorącym napojem, kanapki.

Organizatorzy grup zorganizowanych powinni sprawdzić wyposażenie uczestników, by nie dopuścić do sytuacji zagrożenia zdrowia.

Wszystkich prosimy o rozsądek i rozwagę w podejmowaniu decyzji o uczestnictwie i wyborze trasy pielgrzymkowej.

źródło: GB GOPR

foto: Mateusz Ochała

28-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)