REKLAMA

Dzisiaj Wigilia „Święta Jordanu”

SANOK / PODKARPACIE. Wigilię Święta Chrztu i Objawienia Pańskiego popularnie zwanego „świętem Jordanu” obchodzą dzisiaj wierni diecezji przemysko – nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Święto Chrztu Pańskiego jest również czczone  19 stycznia przez grekokatolików.

W wigilię „święta Jordanu” chrześcijanie wschodni zachowują ścisły post. Wieczerza wigilijna zwana „szczedryj weczir” składa się z 12 dań, tak jak wieczerza w wigilię Bożego Narodzenia. W czasie wieczerzy pije się wodę, poświęconą podczas poprzedniego „święta Jordanu”. Tradycja każe, by każdemu gościowi, który przychodzi w ten dzień, podarować prezent, bo to jest oznaką szczodrości.

W „szczodryj weczir” po domach chrześcijan wschodnich chodzą kolędnicy zwani „szczodrakami”. Śpiewają wierszowane życzenia dla wszystkich domowników.


W święto Chrztu i Objawienia Pańskiego główne uroczystości w powiecie sanockim odbędą się  w prawosławnej cerkwi Świętej Trójcy w Sanoku. Po liturgii wierni udadzą się nad San, niosąc krzyż i fani, czyli chorągwie oraz  ikonę patrona cerkwi. Na pamiątkę wkroczenia Chrystusa do rzeki duchowny  poświęci wodę w Sanie zanurzając w niej świecznik z trzema świecami. Poświęconą wodą wierni będą obmywać twarze i dłonie oraz nabierać ją do butelek, by poświęcić nią domostwa.

18-01-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.