REKLAMA
REKLAMA

RANKING SZKÓŁ: Słabsze wyniki sanockich szkół średnich

SANOK / PODKARPACIE. Poznaliśmy najnowsze wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych  organizowanego przez  Perspektywy i Rzeczpospolitą. Sanockie szkoły średnie zanotowały spadek pozycji w stosunku do roku 2012.

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych organizowany przez  Perspektywy i Rzeczpospolitą klasyfikuje najlepsze licea i technika w Polsce. Szkoły oceniane są za pomocą czterech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych, wyników matur z przedmiotów obowiązkowych, wyników matur z przedmiotów dodatkowych oraz oceny szkoły przez kadrę akademicką.

„Jedynka” nieznacznie w dół, „Dwójka” dość boleśnie
W Sanoku funkcjonują dwa licea. Obydwa znalazły się w „rankingowej pięćsetce” liceów w Polsce. I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Sanoku zajęło w Polsce 161. miejsce. Notując tym samym spadek o 18 pozycji w stosunku do roku 2012. Wynik „Jedynki” pozwolił szkole na zajęcie 8. miejsca w województwie.

Znaczący spadek, bo o 66 miejsc zanotowało II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sanoku. Z 383. lokaty w roku 2012, spadło na 449. miejsce w tegorocznym rankingu. „Dwójka” została sklasyfikowana na 21. pozycji w województwie.

Zdaniem dyrektorów:
Robert Rybka – dyrektor I LO w Sanoku
Miejsce 161. nie do końca nas satysfakcjonuje, biorąc m.in. pod uwagę poprzednie zestawienie. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że 8. pozycja wśród liceów w województwie jest naprawdę przyzwoita. Z jednej strony jest się z czego cieszyć, z drugiej jest wiele do zrobienia, aby w przyszłorocznym rankingu zanotować wzrost a nie spadek, nawet o kilka czy kilkanaście miejsc. Myślę, że sukcesem szkoły jest przede wszystkim to, że od lat nie schodzimy poniżej pewnego poziomu. Jest to bowiem ogólnym wyznacznikiem pracy, jaką wykonuje się w danej szkole.

Marek Cycoń – dyrektor II LO w Sanoku
Wyniki podobnych rankingów, nie zawsze odzwierciedlają pracę, jaką wykonuje się w danej szkole. Pomimo tego, uważam że ranking Perspektyw i Rzeczpospolitej jest jednym z najbardziej rzetelnych. Nasza tegoroczna pozycja jest słabsza niż przed rokiem i to na pewno troszkę boli. Będziemy jednak pracować mocno, aby w kolejnym zestawieniu zanotować awans. „Jedynce” gratulujemy wyższej pozycji, a my, cóż… tak jak dotychczas zabieramy się do sumiennej pracy.


Stabilny „Ekonomik”. ZST poza rankingiem, ale…
Ranking techników przewiduje klasyfikowanie szkół do miejsca 250, nie tak jak w przypadku liceów do miejsca 500. I tak Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku (Ekonomik) zostało sklasyfikowane na 179. pozycji. Notując tym samym najniższy spadek szkół średnich z powiatu sanockiego, bo tylko o 4 miejsca w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia.  Technikum nr 1 zajęło 16. miejsce w województwie.

W rankingu wojewódzkim Technikum nr 3, działające przy Zespole Szkół nr 3 w Sanoku im. Walentego Lipińskiego i Mateusza Beksińskiego (ZST), sklasyfikowano na 26. miejscu. Technikum nr 3 nie jest konkretnie sklasyfikowane w rankingu ogólnopolskim, znajduje się więc poniżej miejsca 250. Biorąc pod uwagę ilość uzyskanych punktów, można wnioskować, że będzie to miejsce w granicach 270.

Zdaniem dyrektorów:
Maria Pospolitak – dyrektor ZS nr 1 w Sanoku.
Moim marzeniem byłoby, abyśmy byli na pierwszym miejscu w województwie. Cieszy mnie to, że jesteśmy najlepsi w powiecie sanockim. 16. miejsce w województwie też powinno cieszyć. Z wyników jesteśmy zadowoleni, choć do szczęścia troszkę brakuje. Wierzę, że kiedyś zajmiemy pierwsze miejsce w województwie. Na pewno będziemy do tego dążyć.

Krzysztof Futyma – dyrektor ZS nr 3 w Sanoku
Trzeba uczciwie powiedzieć, że ranking Perspektyw i Rzeczpospolitej jest jednym z najbardziej obiektywnych rankingów. Nasze miejsce, w granicach 270. pozycji jest dość zaskakujące, bowiem wyniki matur i egzaminów zawodowych w roku 2012 poszły nam znacznie lepiej niż przed rokiem. Niestety, wielu absolwentów naszej szkoły zakończyło edukację na szkole średniej i wyjechało do pracy, często za granicę. W związku z tym straciliśmy sporo w ocenie szkoły, gdyż uczniowie nie podjęli dalszej nauki. Osiągnięty wynik, biorąc pod uwagę fakt, że ranking „wziął pod lupę” ponad 3 tys. techników z jednej strony cieszy, z drugiej mobilizuje do dalszej pracy.

18-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)