REKLAMA
REKLAMA

Edukacja w walce z rakiem

SANOK / PODKARPACIE. Zakończyła się III edycja konkursu pod hasłem „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” dla szkół województwa  małopolskiego i podkarpackiego. Szkoła Podstawowej nr 4 w Sanoku im. ks. Zdzisława  Jastrzębiec  Peszkowskiego, jako najlepsza na Podkarpaciu w kategorii szkół podstawowych, zajęła wysokie III miejsce.

Projekt realizowany  jest  przez  Tarnowski  Ośrodek  Onkologiczny  Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie,  Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie przy współpracy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Dla sanockiej szkoły jest to ogromne wyróżnienie, zważywszy na to, że w projekcie brało udział  ponad 3000 szkół. Przedstawiciele sanockiej „czwórki” – dyrektor Krzysztof Zając i szkolny koordynator projektu Aleksandra Czech, w dniu 1 marca 2013r. w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, uczestniczyli w konferencji podsumowującej realizację konkursu. Gościem honorowym konferencji był prof. Witold Zatoński – autor Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, który wygłosił bardzo interesujący wykład: „Refleksje o zdrowiu Polaków”.

Uczestnicy konferencji zobaczyli też prezentacje multimedialne czterech wyróżnionych projektów szkolnych, po czym przedstawiono wyniki konkursu.

Wręczenia nagród i dyplomów wyróżnionym szkołom dokonali zacni goście oraz Małopolski Kurator Oświaty – Aleksander Palczewski.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Sanoku otrzymała również Certyfikat szkoły upowszechniającej zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem za ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne z udziałem specjalistów  oraz szeroki zasięg i obszar działań w zakresie  kształtowania i upowszechniania postaw i zachowań zdrowotnych w szkole, rodzinie i środowisku.

Przy realizacji szkolnego projektu „Ratuj się kto może”, znacznie wzrosła świadomość społeczności szkolnej, dotycząca wpływu naszego stylu życia na ogólny stan zdrowia i zapobieganie wielu chorobom w tym nowotworom. W XXI wieku – rak jest zabójcą nr 1, dlatego tak ważne jest kształtowanie kompetencji zdrowotnych, które pozwolą nam dożyć sędziwego wieku w dobrej formie.

źródło: materiały nadesłane / Aleksandra Czech – Szkolny koordynator promocji zdrowia

12-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)