REKLAMA
REKLAMA

Gimnazjaliści nakręcili film o Cosmosie i rzeźbiarzu (FILM)

GMINA BUKOWSKO / PODKARPACIE. Uczniowie Zespołu Szkół w Nowotańcu od września uczestniczą w najprzeróżniejszych warsztatach realizowanych dzięki wsparciu MEN. Efektem zajęć są między innymi dwa reportaże, zrealizowane przez gimnazjalistów.

W ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. Ja i Ty bezpieczni w szkole oraz w placówce. Projekty edukacyjne wzmacniające bezpieczeństwo w szkole oraz w placówce poprzez poprawę relacji interpersonalnych i klimatu społecznego w Zespole Szkół w Nowotańcu realizowany jest program “Zanim będzie za późno”, którego celem jest tworzenia bezpiecznej i przyjaznej szkoły.

Zdaniem autorów przedsięwzięcia dobrze rozwinięte kompetencje komunikacyjne oraz umiejętność nawiązywania pozytywnych relacji i prawidłowego funkcjonowania w zespole stanowią antidotum na zachowania nacechowane wrogością i agresją. Dlatego trzonem zaplanowanych działań są zajęcia z psychologiem, prowadzone z uczniami, rodzicami i nauczycielami.

Uczniowie skupiają się na własnych emocjach, uczą się je rozumieć, rozwijają umiejętność ich werbalizacji, poznają kluczowe elementy inteligencji emocjonalnej, próbują ujarzmić stres i redukować napięcie przed sprawdzianem. Gimnazjaliści koncentrują się na samoakceptacji, umiejętnościach interpersonalnych i asertywności. Rozwijają umiejętność pozytywnego postrzegania siebie i innych, wzmacniają poczucie własnej wartości. W zakresie profilaktyki agresji uczą się podstawowych kompetencji komunikacyjnych, poznają mediację rówieśniczą, jako sposób rozwiązywania sporów i konfliktów, rozwijają umiejętności społeczne, uczą się nawiązywania i podtrzymywania pozytywnych interakcji, doskonalą umiejętności integracyjne, poznają sposoby radzenia sobie z silnym natężeniem emocji. Swoje umiejętności wychowawcze doskonalą również rodzice i nauczyciele, tworząc wspólny front oddziaływań.

Inną formą walki z agresją, proponowana w ramach programu, są zajęcia alternatywne, wychodzące poza wachlarz oferty edukacyjnej szkoły, czyli zajęcia prowadzone przez profesjonalistów, do których należą:

– Warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz multimedialnych form dziennikarskich prowadzone na czterech płaszczyznach: wprowadzenie do treningu interpersonalnego, teoretyczne podstawy dziennikarstwa, analiza multimedialnych form dziennikarskich oraz warsztaty praktyczne z zakresu realizacji materiałów dziennikarskich i  filmowych.

-Warsztaty teatralne wprowadzające do pracy nad podstawowymi narzędziami aktorskimi – ciałem, głosem, mimiką twarzy, wyobraźnią i emocjami.

-Warsztaty ekspresji twórczej, czyli kreatywne tworzenie dzieła inspirowanego muzyką, tańcem i poezją.

Jak widać celem projektu jest również rozbudzenie kreatywności i twórczego potencjału wśród dzieci i młodzieży, a przede wszystkim kształtowanie człowieka kreatywnego, który sprosta wyzwaniom zmieniającej się rzeczywistości, co przełoży się na poprawę relacji w grupie rówieśniczej i domu rodzinnym.

Cosmiczna historia… Z Nowego Jorku do Nowotańca

Pasja, która zmienia życie

tekst sponsorowany

09-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)