REKLAMA
REKLAMA

Jak nie paść ofiarą tzw. „wnuczka”?

PODKARPACIE. Choć metoda oszukiwania na „wnuczka” jest powszechnie znana, nie brakuje osób, które wciąż „czerpią” korzyści z takiej formy okradania szczególnie osób starszych. Policja przestrzega i radzi co robić, aby nie paść ofiarą złodziei.

Bądźmy ostrożni i uważajmy na tzw. „wnuczka”. Przestępca dzwoniąc do potencjalnej ofiary (najczęściej starszej osoby) podaje się za krewnego i stara się ją przekonać, że jest wnuczkiem, siostrzeńcem itp. Pod pozorem niepowtarzalnej okazji lub innej nagłej sytuacji (np. choroby) zwraca się o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki, a następnie podsyła „zaufaną osobę” po odbiór pieniędzy.

Policja radzi jak się uchronić przed oszustami:

– Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym. Przed zaproszeniem inkasenta, sprzedawcy itp. do mieszkania, sprawdź kim jest i gdzie pracuje, np. dzwoniąc do miejsca pracy.

– Nie wdawaj się w zbędne dyskusje, kontroluj co robią zaproszone do mieszkania osoby.

– Pamiętaj, że oferowany do sprzedaży towar w bardzo niskiej cenie, często jest niepełnowartościowy.

– Nie podpisuj żadnej umowy, gdy nie masz absolutnej pewności, że jest uczciwa (skontaktuj się z rodziną i poproś o radę).

– Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.

– Przechowując w domu gotówkę, schowaj ją w miejscu trudnodostępnym.

– Zawsze, kiedy odczuwasz zaniepokojenie w związku z wizytą nieznajomych ci osób, zadzwoń do kogoś z rodziny i poproś o pomoc.

Od ponad dwóch lat krośnieńscy policjanci realizują program prewencyjny pod nazwą „Stop kradzieżom i oszustwom”. Funkcjonariusze prowadzą działania o charakterze profilaktycznym, skierowane głównie do osób starszych. Przypominamy o zasadach, które uchronią przed oszustami.

Sprawcy poprzez podszywanie się pod osoby np.  inkasentów, akwizytorów, pracowników socjalnych, przedstawicieli firm, wchodzą do mieszkań i po odwróceniu uwagi domowników, przeszukują pomieszczenia z zamiarem kradzieży pieniędzy, biżuterii i innych cennych przedmiotów. Inną metoda działania oszustów jest oferowanie kupna towarów, który niejednokrotnie jest złej jakości lub jego wartość znacznie odbiega od rzeczywistej.

Zapamiętaj!

– przestępcą może być każdy i może działać samodzielnie lub z innymi osobami, aby uwiarygodnić swoje działanie,

– podstawową zasadą jest, by nie wpuszczać do domu obcych osób i nie informować o tym, kiedy otrzymujemy emeryturę, rentę lub gdzie trzymamy oszczędności itp.

Nie ma 100 % sposobów, aby uchronić się przed oszustami, kieruj się zawsze logiką i zdrowym rozsądkiem.

Jeżeli masz wątpliwości i podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem, powiadom o tym Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

źródło: KMP Krosno

foto: sxc.hu / pxl666

17-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)