REKLAMA
REKLAMA

Katalog ikon z Muzeum Historycznego w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. Muzeum Historyczne wydało cenną publikację: katalogi ikon z XV i XVI wieku, pochodzące ze zbiorów muzealnej kolekcji. Katalogi wydano dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt, przygotowany w ubiegłym roku, został przez ministra wysoko oceniony, dzięki czemu muzeum uzyskało dotację w wysokości 33,6 tys. zł.

 

Autorem pierwszego tomu jest nieżyjący już Romuald Biskupski – wybitny znawca sztuki cerkiewnej do dziś uważany za jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie, natomiast drugiego Katarzyna Winnicka, historyk sztuki i kierownik Działu Sztuki Cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku. Albumy obejmują 11 dzieł z XV wieku i 38 z XVI wieku – czyli, najstarszej części zbiorów malarstwa ikonowego. Wszystkie ikony eksponowane są na zamku w ramach stałej kolekcji sztuki cerkiewnej. Katalogi zawierają barwne, wysokiej klasy reprodukcje, każda ikona jest dokładnie opisana, z uwzględnieniem ikonografii, analizy stylistycznej i bibliografii.

Zebrany materiał może posłużyć w dalszych badaniach naukowych. Oba tomy stanowią też rodzaj przewodnika, dzięki któremu każdy może poznać ikonografię szeregu przedstawień, zrozumieć, czym jest ikona.. Muzealnikom zależało, aby przygotować wydawnictwo adresowane nie tylko do wąskiego grona badaczy, ale też zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Stąd część albumowa, która przybliża piękno obrazów i biegłość warsztatu malarza. Katalogi mają, więc walor edukacyjny, umożliwiając każdemu poznanie jednej z najpiękniejszych w Europie kolekcji ikon.

materiał nadesłany

04-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)