REKLAMA
REKLAMA

Kierujący z zakazami sądowymi

SANOK / PODKARPACIE. Policja odnotowuje wzrost osób, które nie stosują się do wyroków sądowych i pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wsiadają za kierownicę. Niekiedy zdarza się, że dodatkowo są one pod wpływem alkoholu, doprowadzają do zderzenia z innym pojazdem

lub nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. W miniony weekend sanoccy policjanci ujawnili dwa tego typu przypadki.

W piątek, po godz. 20. patrolując ul. Krakowską w Sanoku policjanci zauważyli osobową skodę, która poruszała się drogą zjeżdżając co chwilę na przeciwległy pas ruchu. Dali sygnał kierowcy, aby się zatrzymał, jednak mężczyzna nie reagując na wezwanie gwałtownie przyspieszył. Nie zważając na czerwone światło sygnalizatora oraz inne znaki drogowe zajeżdżał drogę innym pojazdom, które aby uniknąć zderzenia, usuwały się na pobocze. Na ul. Sienkiewicza kierowca skody zjechał na chodnik i uszkodził znajdujące się tam znaki drogowe. Funkcjonariusze zatrzymali pirata drogowego na ul. Konarskiego w Sanoku. Okazał się nim 31-letni mieszkaniec powiatu sanockiego. Po wykonaniu czynności wyszło na jaw, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów, a uprawnienia zostały mu zatrzymane za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.

Druga sytuacja miała miejsce w niedzielę, przed godz. 11. na ul. Dworcowej w Sanoku. Policjanci zatrzymali do kontroli samochód marki Volkswagen. W trakcie czynności okazało się, że 29-letni kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu (miał prawie 0,5 promila w organizmie). Ponadto sprawdzenie w policyjnej bazie potwierdziło, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do września 2014r. W tym przypadku również prawo jazdy zostało zatrzymane z uwagi na kierowanie samochodem „na podwójnym gazie”.

Problem niestosowania się do wyroków sądowych zakazujących kierowania pojazdami mechanicznymi ma tendencję wzrostową. Poniżej zestawienie liczbowe osób, które naruszyły zakaz sądowy w ciągu ostatnich dwóch lat:

– rok 2011 – 29
– rok 2012 – 44

Jak widać w roku 2012 nastąpił prawie dwukrotny wzrost tego typu przypadków. Należy dodać, że znaczna większość osób ma zatrzymane prawo jazdy w związku z jazdą pod wpływem alkoholu. Najbardziej niepokojący jest fakt, że kierowcy pomimo zakazu wsiadają ponownie za kierownicę i znajdując się w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, stwarzają tym samym zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Często również dochodzi do wypadków lub kolizji z ich udziałem.

W ubiegłym tygodniu podczas Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Komendant Powiatowy Policji w Sanoku insp. Mirosław Pawełko zwrócił uwagę na powyższy problem i zapowiedział działania, które mają na celu eliminajcję z ruchu drogowego kierowców niestosujących się do zakazów sądowych.

Policja apeluje, że niestosowanie się do wyroków sądu jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

KPP Sanok

18-02-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)