REKLAMA
REKLAMA

Legendy zamków karpackich

Na kartach nowej książki Wydawnictwa Bosz na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.

„Legendy zamków karpackich” to zbiór 65 ludowych i literackich podań

, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorza Sali. Związane są one z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów. Obiektów zarówno do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie.

Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków. Komentuje też wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. W ten sposób praca nabiera charakteru popularnonaukowego i edukacyjnego, nie tracąc swego literackiego oblicza.

Wśród barwnych opowieści znajdą się historie o Dobczycach i zamkowym skarbie oraz o innych miejscowościach rejonu. Czytelnicy dowiedzą się o pozostałościach zamku Piastów cieszyńskich na górze zamkowej, o Zamku Sułkowskich na Wzgórzu Miejskim w Bielsku,  Starym Zamku Habsburgów w Żywcu, Zamku Królewskim na lanckrońskiej górze oraz wielu innych warowniach w Nowym Sączu, Wytrzyszczce, Niedzicy, Czorsztynie, Muszynie . Publikacja obejmuje obiekty zachowane w całości lub w ruinie albo zrekonstruowane. Po każdej legendzie znajduje się wyjaśnienie ile prawdy zawiera się w legendach i zarysowany jest historyczny kontekst. Tekst wzbogacony jest archaizowanymi w stylu rysunkami.  Celem publikacji jest przede wszystkim dostarczenie rozrywki, ale również pobudzenie kulturalnej i historycznej wrażliwości.

„Legendy o zamkach karpackich” to idealna książka dla wszystkich miłośników fantastyki, historii i dawnych opowieści.

materiały nadesłane

19-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)