REKLAMA
REKLAMA

Majówka z żubrami (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Prawie 200 osób wzięło udział w bieszczadzkiej imprezie edukacyjnej pod hasłem „Majówka z żubrami”, która odbyła się 23 maja na terenie nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany. Był to kolejny akcent obchodzonego w regionie Karpackiego Roku Żubra.

Rozpoczęto od spotkania w kinie „Otryt”, gdzie w program imprezy wprowadzili: Krzysztof Mróz, wójt Gminy Lutowiska i Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. Odczytano też przesłanie posła na Sejm RP, Jana Burego, skierowane do uczestników spotkania.

Kolejnym punktem był pokaz filmów poświęconych żubrom, zrealizowanych przez redaktorów: Jacka Szarka i Jacka Tutaka z Telewizji Polskiej Oddział Rzeszów. Po tym kinowym akcencie wystąpiła Monika Mularz-Dobrowolska, rzecznik Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, która zakomunikowała, że NBP planuje jesienią tego roku wyemitowanie monet o nominałach: 2 zł i 10 zł, z wizerunkiem żubra, a uroczystą promocję tych numizmatów zaplanowano właśnie w Lutowiskach, wpisując ją w kalendarz Karpackiego Roku Żubra.

Następnie zebrani przejechali do zagrody pokazowej żubrów w Mucznem, gdzie przy ogrodzeniu oczekiwało na nich 10 dorodnych „puszcz imperatorów”. Tu nadleśniczy Jan Mazur przypomniał 50-letnią historię zmagań o utrzymanie tego gatunku w górach i o wkładzie leśników, naukowców i praktyków weterynarzy w obecny stan populacji. Był czas na „rozmowę z żubrami” i wspólne zdjęcia.

Każdy z uczestników na odchodne otrzymał pamiątkową monetę o nominale „50 żubrów”, przypominającą o półwieczu tego gatunku w Karpatach.
– Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie” to teren wyjątkowo dobrze służący rozwojowi turystyki i promocji leśnictwa – powiedział, biorący udział w imprezie, Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.
– Wciąż prowadzimy tu działania pozwalające na przybliżenie ludziom spraw przyrody i aktywny wypoczynek. Urządzamy trasy narciarskie, ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne.

Ostatnim punktem imprezy był piknik, który zorganizowano przy hotelu w Mucznem. Wśród atrakcji tego dnia były konkursy i zabawy, które mocno zaangażowały zwłaszcza młodszych uczestników. Była też możliwość przejazdu bryczką konną, prowadzoną przez leśniczego Edwarda Kołomyję. Mimo dżdżystej pogody mieszkańcy Mucznego i goście bawili się przy dźwiękach kapeli „Barnaba” prezentującej rodzimy folklor tej części Karpat.

Uroczystość uświetnił zespół sygnalistów z Technikum Leśnego w Lesku, który koncertował w kinie, następnie przy zagrodzie żubrów i wreszcie w Mucznem na miejscu pikniku. Współorganizatorami imprezy byli: Gmina Lutowiska, Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach, Nadleśnictwo Lutowiska i Nadleśnictwo Stuposiany, zaś partnerami: Telewizja Polska Oddział Rzeszów i Narodowy Bank Polski Oddział w Rzeszowie.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

26-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)