REKLAMA
REKLAMA

Majówka z żubrami (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Prawie 200 osób wzięło udział w bieszczadzkiej imprezie edukacyjnej pod hasłem „Majówka z żubrami”, która odbyła się 23 maja na terenie nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany. Był to kolejny akcent obchodzonego w regionie Karpackiego Roku Żubra.

Rozpoczęto od spotkania w kinie „Otryt”, gdzie w program imprezy wprowadzili: Krzysztof Mróz, wójt Gminy Lutowiska i Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. Odczytano też przesłanie posła na Sejm RP, Jana Burego, skierowane do uczestników spotkania.

Kolejnym punktem był pokaz filmów poświęconych żubrom, zrealizowanych przez redaktorów: Jacka Szarka i Jacka Tutaka z Telewizji Polskiej Oddział Rzeszów. Po tym kinowym akcencie wystąpiła Monika Mularz-Dobrowolska, rzecznik Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, która zakomunikowała, że NBP planuje jesienią tego roku wyemitowanie monet o nominałach: 2 zł i 10 zł, z wizerunkiem żubra, a uroczystą promocję tych numizmatów zaplanowano właśnie w Lutowiskach, wpisując ją w kalendarz Karpackiego Roku Żubra.

Następnie zebrani przejechali do zagrody pokazowej żubrów w Mucznem, gdzie przy ogrodzeniu oczekiwało na nich 10 dorodnych „puszcz imperatorów”. Tu nadleśniczy Jan Mazur przypomniał 50-letnią historię zmagań o utrzymanie tego gatunku w górach i o wkładzie leśników, naukowców i praktyków weterynarzy w obecny stan populacji. Był czas na „rozmowę z żubrami” i wspólne zdjęcia.

Każdy z uczestników na odchodne otrzymał pamiątkową monetę o nominale „50 żubrów”, przypominającą o półwieczu tego gatunku w Karpatach.
– Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie” to teren wyjątkowo dobrze służący rozwojowi turystyki i promocji leśnictwa – powiedział, biorący udział w imprezie, Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.
– Wciąż prowadzimy tu działania pozwalające na przybliżenie ludziom spraw przyrody i aktywny wypoczynek. Urządzamy trasy narciarskie, ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne.

Ostatnim punktem imprezy był piknik, który zorganizowano przy hotelu w Mucznem. Wśród atrakcji tego dnia były konkursy i zabawy, które mocno zaangażowały zwłaszcza młodszych uczestników. Była też możliwość przejazdu bryczką konną, prowadzoną przez leśniczego Edwarda Kołomyję. Mimo dżdżystej pogody mieszkańcy Mucznego i goście bawili się przy dźwiękach kapeli „Barnaba” prezentującej rodzimy folklor tej części Karpat.

Uroczystość uświetnił zespół sygnalistów z Technikum Leśnego w Lesku, który koncertował w kinie, następnie przy zagrodzie żubrów i wreszcie w Mucznem na miejscu pikniku. Współorganizatorami imprezy byli: Gmina Lutowiska, Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach, Nadleśnictwo Lutowiska i Nadleśnictwo Stuposiany, zaś partnerami: Telewizja Polska Oddział Rzeszów i Narodowy Bank Polski Oddział w Rzeszowie.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

26-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)