REKLAMA
REKLAMA

Na co mieszkańcy wydaliby miejskie pieniądze? O budżecie obywatelskim w Sanoku (FILM)

Na co mieszkańcy wydaliby miejskie pieniądze? O budżecie obywatelskim w Sanoku (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Poznań, Tarnów, Wrocław, a także Rzeszów, czy Boguchwała. W tych ośrodkach funkcjonuje budżet obywatelski, czyli pieniądze z miejskiej kasy, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Zapraszamy Państwa do zgłaszania pomysłów na inwestycje, które mogłyby być zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Następnie, propozycje zostaną poddane pod głosowanie.

W Tarnowie, w 2014 roku do dyspozycji mieszkańców będzie 3 mln zł.

Wśród zgłoszonych do budżetu obywatelskiego zadań znalazły się między innymi:

– siłownia plenerowa,

– wybieg dla psów,

– I Tarnowska Biesiada Pokoleń,

– parkingi rowerowe (20 stojaków pięciostanowiskowych),

– darmowa sterylizacja kotów i psów oraz darmowe czipowanie,

– budowa bazy rekreacyjno-sportowej do uprawiania sportu masowego dla mieszkańców Tarnowa,

– remont klas w szkole podstawowej,

– boisko do siatkówki plażowej,

– Park Międzypokoleniowy,

– rozbudowa miejsc parkingowych,

– wykonanie oświetlenia ulicy,

– remont pomnika,

– budowa kanalizacji opadowej (burzowej),

– plac zabaw,

– remont nawierzchni ulicy.

Jakie zadania powinny być zrealizowane w Sanoku Państwa zdaniem? Zapraszamy do umieszczania swoich pomysłów w komentarzach pod artykułem. Najpopularniejsze zostaną sklasyfikowane i poddane pod głosowanie.


Wypowiedź skarbnika miasta Sanoka Kazimierza Kota dotycząca budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski (partycypacyjny) to demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub też publicznego.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy gminy, dzielnicy, wsi lub osiedla mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków. Władze oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze, poniekąd ich własne pieniądze. Dzięki tej inicjatywie następuje efektywniejsze i przejrzystsze gospodarowanie publicznymi pieniędzmi, co przekłada się bezpośrednio na wzrost poziomu społecznego zaufania do lokalnych władz.

Próby wprowadzenia budżetu obywatelskiego podjęto już w niektórych polskich miastach; w bieżącym roku około 50 miast zdecydowało się na jego wdrożenie. To innowacyjne rozwiązanie nie jest jednak narzędziem prostym do wykorzystania, a już na pewno wymaga czasu, gdyż konieczne jest przygotowanie materiałów informacyjnych dla mieszkańców, przeprowadzenie konsultacji społecznych, a następnie wyborów, na podstawie których podejmowana jest decyzja odnośnie wydatków.

Właściwa realizacja budżetu obywatelskiego musi być oparta na uwzględnieniu głosu wszystkich grup społecznych zainteresowanych projektem. Nie można doprowadzić do wykluczenia jakiejś grupy społecznej. Stąd konieczność zapewnienia powszechnego udziału społeczności lokalnej na każdym etapie realizacji tej inicjatywy.

Doświadczenia innych gmin wskazują, że stopniowo wzrasta poziom aktywności obywatelskiej; mieszkańcy coraz chętniej uczestniczą w społecznych konsultacjach i angażują swój czas i energię w sprawy miasta czy gminy, gdyż widzą sens tych działań.

W demokratycznym państwie władza należy nie do polityków, ale do zwykłych ludzi, którzy jedynie użyczają jej swoim przedstawicielom. Zapewniam, że jeżeli powstanie wola mieszkańców, by wypróbować budżet obywatelski i współpracować przy jego tworzeniu, to wdrożymy procedury organizacyjne niezbędne do opracowania takiego projektu na rok 2015.


foto: sxc.hu

22-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)