REKLAMA
REKLAMA

Nafta-Gaz-Serwis S.A. złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej

SANOK / PODKARPACIE. Nafta- Gaz- Serwis S.A. w Sanoku 4 marca b.r. złożyła do Sądu Rejonowego w Krośnie wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Nie wiadomo, dlaczego do tego doszło, gdyż na razie sanocka spółka nie udziela informacji.

Dorota Mękarska

To jak grom z jasnego nieba – mówi jeden z sanockich związkowców.  – Nie wiemy jeszcze co się stało. To bardzo dziwna sprawa, bo firma w ostatnich latach dobrze funkcjonowała. Ponoć jednak jakieś kontrakty nie wypaliły.

Firma Nafta-Gaz-Serwis z Sanoka powstała w 2001 r. w wyniku restrukturyzacji Oddziału Sanockiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu. Wykonywała m.in. kompleksowe usługi na rynku naftowo – gazowym, bazując na wieloletnim doświadczeniu w zakresie wykonywania prac związanych z zagospodarowaniem odwiertów do eksploatacji gazu i ropy naftowej, budowy tłoczni gazu, rurociągów, instalacji osuszania gazu, stacji tankowania CNG.

W spółce trudno uzyskać  informacje na temat przyczyn wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, gdyż na razie prezes Zbigniew Gunia nie udziela w tej sprawie wypowiedzi.

Sanocka spółka budowała gazociąg Szczecin – Gdańsk

Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że sytuacja firmy jest stabilna. Nafta-Gaz-Serwis podpisała umowę z państwowym Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-Systemem na roboty budowlane dla gazociągu Szczecin – Gdańsk w ramach pierwszego odcinka Płoty-Karlino. Firma została wybrana w publicznym postępowaniu przetargowym, w którym  przedstawiła najniższą ofertę w kwocie 61,4 mln zł, walcząc z siedmioma spółkami i konsorcjami.

Przetarg na pozostałe 3 odcinki  wygrało konsorcjum w składzie: ZRUG Zabrze, Stalprofil i Nafta-Gaz-Serwis. Wartość oferty wynosi niemal 224 mln zł. W ramach inwestycji ma powstać gazociąg o długości około 204 km, w terminie do 28 września 2013 roku.
Liderem konsorcjum  jest spółka ZRUG Zabrze, należąca do Grupy Kapitałowej Stalprofil, która posiada w niej ponad 80 procent udziałów.

Jednakże w dniu 5 marca b.r., Zarząd Stalprofil S.A. w Dąbrowie Górniczej poinformował, że ZRUG Zabrze S.A.  przejmie od Nafty-Gaz-Serwis S.A. zakres wykonywanych przez spółkę robót przy budowie gazociągu Szczecin – Gdańsk: etap II Karlino – Koszalin. Jak wynika z raportu powodem przejęcia robót było realizowanie prac przy budowie gazociągu przez Naftę-Gaz-Serwis S.A., niezgodnie z założonym i uzgodnionym z OGP Gaz-System S.A. harmonogramem. Dodatkowo uczestnicy konsorcjum powzięli wiadomość o złożeniu przez Naftę- Gaz-Serwis S.A. w dniu 1.03.2013 roku wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej.
Zakres i wartość wykonanych dotychczas robót przez Naftę-Gaz-Serwis S.A. na odcinku gazociągu Karlino-Koszalin jest obecnie inwentaryzowany przez  ZRUG Zabrze S.A.

Spółka zainwestowała w osiedle „Nad stawami”

Nafta-Gaz-Serwis nie ograniczała się jednak tylko do usług na rynku naftowo-gazowym. W 2008 roku zainwestowała w budowę osiedla „Nad stawami” w Sanoku. W ramach tej inwestycji dwa lata później oddano do użytku zespół budynków mieszkalnych, wielorodzinnych z częścią usługową, garażami podziemnymi i miejscami parkingowymi. Na 3 kondygnacjach znajduje się 99 mieszkań oraz 9 lokali usługowych.  Są to mieszkania o pow. 32 – 100 m kw..Teren osiedla jest ogrodzony i monitorowany. Na osiedlu do dyspozycji lokatorów jest kort tenisowy, a także plac zabaw, ścieżki spacerowe i wiata piknikowa.

Mimo tak luksusowych warunków mieszkania nie sprzedały się na tzw. „pniu”, gdyż oddanie osiedla do użytku zbiegło się z kryzysem na rynku nieruchomości. W 2011 roku cena  1 m kw.  (z możliwością negocjacji) wynosiła około 4 tys. zł, a obecnie spadła do 3,5 ty zł  i nadal podlega negocjacji.  Z 99 mieszkań do tej pory nie zdołano sprzedać 15 lokali, a 6 jest zarezerwowanych.

Trudno jednak przesądzać, czy ta inwestycja miała znaczący wpływ na kondycję spółki.

1 marca wniosek złożył wierzyciel, a 4 marca spółka

W dniu 1 marca wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej dłużnika złożył do Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Krośnie wierzyciel Nafty-Gaz-Serwis firma Capri Service sp. z oo. w Krównikach, a 4 marca sam dłużnik, czyli Nafta-Gaz-Serwis. W uzasadnieniu wniosku napisano, że  kapitał zakładowy spółki wynosi ponad 2 mln zł, a  bilans sporządzony na dzień 31 stycznia b.r. wykazał wynik ujemny w kwocie 10 mln zł.

foto: sxc.hu

07-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook