REKLAMA
REKLAMA

Nie ma chętnych na majątek miejski. Sprzedaż kształtuje się na poziomie 25 %

SANOK / PODKARPACIE. Gdzie się nie obrócisz, gdzie nie popatrzysz, czego nie usłyszysz… wszędzie kryzys. Rosną dynamicznie koszty życia, co nie idzie w parze z dynamicznym wzrostem zarobków. Problemy dotykają rodziny, ale też samorządy.

Receptą na bilansowanie budżetów samorządowych miały być dochody z tytułu sprzedaży majątku miejskiego. Okazuje się jednak, że w dobie kryzysu, nie jest łatwo się na tym się wzbogacić.

Mateusz Pniewski

Dochody miasta Sanoka, po zmianach w budżecie to 116 mln 169 tys 873 zł. Wydatki z kolei 115 mln 599 tys 300 zł. Według planu budżetowego Sanoka, dochody z tytułu sprzedaży majątki mają wynieść w 2013 roku 9 mln 600 tys. zł. Kwota ta stanowi 8,26 % planowanych dochodów miasta. Jest to więc spory kawałek „tortu budżetowego”.

Wykonana sprzedaż daleka od tej planowanej
– Do dnia 30 września 2013r. dochód uzyskany z tytułu sprzedaży majątku gminnego wyniósł ok. 2,4 mln zł – informuje Agnieszka Frączek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sanoku.

Łatwo więc obliczyć, że do tego okresu udało się wykonać punkt sprzedaży na poziomie 25 %. W związku z tym, w jaki sposób miasto zamierza zbilansować tegoroczny budżet?
– Budżet realizowany jest przez cały rok kalendarzowy, a do jego końca pozostało jeszcze 2,5 miesiąca, więc za wcześnie, żeby mówić o jego bilansowaniu – konkluduje pani rzecznik.

Wykaz nieruchomości (działki, budynki) wystawione przez miasto na sprzedaż w 2013 roku.
1. ul. Okulickiego (działka w terenie przeznaczonym w studium pod usługi i wytwórczość)
2. ul. Kawczyńskiego – działka pod budownictwo mieszkaniowe
3. ul. Krucza – działka pod budownictwo mieszkaniowe (2 działki)
4. ul. Biała Góra – działka pod budownictwo mieszkaniowe (14 działek)
5. ul. Zamkowa – budynek po byłej wartowni przy MOPS
6. ul. Dworcowa 7 – działka zabudowana budynkiem
7. ul. Wolna – działka  pod budownictwo mieszkalno – usługowe
8. ul. Turystyczna działka pod budownictwo mieszkaniowe
9. ul. Szczudliki działka budowlana
10.ul. Witkiewicza działka usługowa
11. „Sosenki” pow. 4,1772 ha
12. Sprzedaż działek na polepszenie zagospodarowania działki sąsiedniej
13. ul. Kochanowskiego (zamiana grunt pod kwiaciarnia)
14. Hala targowa
15. „Prochownia”
16. Sprzedaż mieszkań

Miasto sprzedało 11 działek (m.in. na ul.: Daszyńskiego, Lipińskiego, Norwida, Dworcowej, Turystycznej, Okulickiego, Wiśniowej, Rysiej): część z nich była budowlana – niezabudowana, część zabudowana. Udało się sprzedać ponadto 8 mieszkań.

Nieoficjalnie mówi, się, że przyszłoroczny budżet  zakłada sprzedaż majątku miejskiego na poziomie 16 mln zł.
– Miasto pracuje nad projektem budżetu, jednak na razie za wcześnie, aby mówić o konkretach – podkreśla rzecznik urzędu.

Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet Sanoka? Ile wyniesie planowana sprzedaż? Na te pytania będziemy mogli odpowiedzieć za kilka, może kilkanaście tygodni, gdy poznamy kształt budżetu.

Już dziś jednak możemy poddać pod dyskusję, temat sprzedaży miejskich dóbr. Co więc warto sprzedać i zasilić kasę, a co należy bezwzględnie zachować? Zapraszamy do dyskusji.

05-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)