REKLAMA
REKLAMA

Leski szpital nadal bez dyrektora. Związkowcy zorganizują pikietę protestacyjną?

LESKO / PODKARPACIE. Od zeszłego czwartku leska lecznica pozostaje bez kadry zarządzającej. W tym dniu odwołany został dyrektor Wiesław Kuzio, a dyrektor ds. lecznictwa dr n. med. Leonard Teneta złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Powołana przez zarząd powiatu do pełnienia obowiązków dyrektora naczelna pielęgniarka dzisiaj przedstawiła zwolnienie lekarskie.


Dorota Mękarska

W sprawie trybu i terminu odwołania Wiesława Kuzio protestuje zakładowa organizacja związkowa NSZZ „Solidarność”. Jej przewodnicząca Jadwiga Orłowska uważa, że decyzja starostwa jest nie tylko niefortunna.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacją, gdyż w listopadzie rozpoczyna się okres kontraktowania – zauważa przewodnicząca.

Decyzja zarządu powiatu, według Jadwigi Orłowskiej, niesie również za sobą groźbę dla funkcjonowania lecznicy, a co za tym idzie dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu leskiego.

Pan starosta naraził zdrowie i życie ludzi – bez ogródek mówi pracownica leskiego szpitala.

Brak dyrektora i zastępcy nie zagraża funkcjonowaniu szpitala, a tym bardziej mieszkańcom powiatu leskiego – odpowiada Stanisław Szelążek, wicestarosta leski. – Lekarze pracują, karetki jeżdżą. Zmiana osoby na stanowisku dyrektora w naszym odczuciu nie stanowi żadnego zagrożenia.

Zarząd powiatu leskiego oczekuje, iż Zdzisława Winiarczyk, dotychczasowa naczelna pielęgniarka, w przyszłym tygodniu podejmie obowiązki dyrektora. Co jednak będzie, gdy okaże się, że jest nadal chora?

Zobaczymy, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna – wicestarosta nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Wraz z odwołaniem dyrektora SP ZOZ w Lesku ogłoszono konkurs na to stanowisko. Nowego dyrektora poznamy jednak nie wcześniej, niż na początku 2014 roku.

Chcielibyśmy konkurs rozstrzygnąć jak najszybciej, ale procedura potrwa 2-3 miesiące – dodaje Stanisław Szelążek.

Wiesław Kuzio został odwołany ze stanowiska dyrektora w związku z negatywną opinią Rady Powiatu w Lesku dotyczącą działalności SP ZOZ. To już druga negatywna opinia. W zeszłym roku negatywna ocena zakończyła się wymogiem przedstawienia i wdrożenia programu naprawczego.

Takiego programu dyr. Kuzio nie przedstawił, a liczby wskazują, że sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. SP ZOZ stracił płynność finansową. Dyrektor nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań – podkreśla wicestarosta Szelążek. – Dlatego uważamy, że misja , którą dyr. Kuzio miał do wykonania, zakończyła się. Decyzja jest słuszna. Zarząd powiatu nie miał innego wyjścia. Zakładamy, że nowy dyrektor uporządkuje sytuację.

Zanim jednak do tego dojdzie, zarząd powiatu leskiego będzie musiał zmierzyć się z protestami w sprawie sposobu i trybu odwołania dyrektora. Dzisiaj na ręce starosty leskiego miało trafić pismo protestacyjne zakładowej „Solidarności”, podpisane przez ponad stu mieszkańców powiatu leskiego.

Zbieramy podpisy, bo uważamy, że dla leskiego szpitala to „być, albo nie być” – dodaje Jadwiga Orłowska.

Niewykluczone też, że w tym tygodniu w Lesku może dojść do pikiety protestacyjnej.

 

Zobacz także: Leski szpital zagrożony bankructwem? Dyrektor SP ZOZ odwołany! (FILM)

04-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)