REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Niedźwiedź żerował na resztkach żubra (ZOBACZ FILMY)

KALNICA / PODKARPACIE. Leśnicy z Nadleśnictwa Lesko na początku marca tego roku w okolicach Kalnicy natknęli się na martwego żubra, którego tusza w stanie rozkładu leżała na dnie głębokiego parowu. Na padłym zwierzęciu żerował niedźwiedź. Kamera zarejestrowała jego ucztę.

Wstępne oględziny wykazały, że zwierze padło z przyczyn naturalnych; mogło upaść ze stromej skarpy i uszkodzić nogę, co w efekcie było przyczyną śmierci.

Wygląd miejsca zdarzenia i stopień rozkładu wskazywały, że zwierzę padło przed kilkoma tygodniami – mówi Wojciech Jankowski, specjalista ds. ochrony przyrody z Nadleśnictwa Lesko.

Powiadomiony przez nas Powiatowy Lekarz Weterynarii z Sanoka pobrał próbki do badań w kierunku chorób zakaźnych. Z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych zalecił też wyciągnąć zezwłok zwierzęcia z potoku, by zminimalizować możliwość zakażenia wody.

Sam fakt znalezienia martwego żubra nie jest niczym nadzwyczajnym, ze względu na to, że na tym obszarze, czyli w paśmie Wysokiego Działu od Komańczy i Woli Michowej po Lesko, żyje około 130 tych zwierząt i co roku zdarzają się upadki z przyczyn naturalnych. Ciekawostką natomiast jest, że na padłym zwierzęciu od dłuższego już czasu żerował niedźwiedź. Wokół wąwozu leśnicy znaleźli co najmniej cztery legowiska-barłogi, a przy nich ogryzione kości żubra. W pobliżu nie stwierdzono tropów innych drapieżników.

Ustawiona przez leśników fotopułapka zarejestrowała ucztę niedźwiedzia.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcie: Wojciech Jankowski

16-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)