REKLAMA
REKLAMA

Nowy szpital uzdrowiskowy w Rymanowie Zdroju otwarty (ZDJĘCIA)

RYMANÓW ZDRÓJ / PODKARPACIE. Rymanów Zdrój może pochwalić się już wyremontowanym szpitalem uzdrowiskowym „Zimowit”, który 19 maja został uroczyście otwarty i poświęcony. W otwarciu udział wziął Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Sławomir Miklicz, a poświęcenia dokonał ksiądz arcybiskup Józef Michalik.

Zlokalizowany w centrum Rymanowa Zdroju szpital „Zimowit” to największy na Podkarpaciu szpital uzdrowiskowy. Jest to także jeden z nielicznych obiektów w Polsce, w którym wciąż prowadzone jest lecznictwo uzdrowiskowe dzieci. Rymanowski klimat i wody lecznicze sprawiają, że w „Zimowicie” leczy się głównie takie schorzenia jak choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby reumatologiczne a także schorzenia nerek i dróg moczowych.

W ostatnich miesiącach budynek szpitala przeszedł prawdziwą metamorfozę. Przeprowadzona została termomodernizacja budynku wraz z technologią kotłowni. Zadanie było realizowane od września 2012 do maja 2013 roku na niemal 16 mln zł, w ramach programu nadzorowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Całkowitej przebudowie uległ dach szpitala, na którym zamontowano 200 sztuk baterii solarnych o powierzchni 2,3 m2 każda, co w rezultacie daje jedną z większych tego typu instalacji w Polsce. W ramach systemu ogrzewania zakupiono też trzy nowoczesne kotły o mocy cieplnej 1,5 MW każdy. Inwestycja z całą pewnością przyniesie wiele korzyści, w postaci zmniejszenia zużycia gazu. Zakłada się, że roczne oszczędności wyniosą blisko 400 tys. zł. Mniejsze zużycie gazu to jednak nie tylko korzyści finansowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań połączonych z instalacją solarną, Spółka zużywać będzie rocznie blisko 250.000 m3 gazu mniej. To z kolei przekłada się na efekt ekologiczny w postaci zmniejszonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zresztą wskaźnik ten był podstawą do ubiegania się o środki finansowe w NFOŚiGW.

Niewątpliwie dzięki dociepleniu budynku i wymianie instalacji c.o. i wodnej zwiększy się komfort użytkowania obiektu, również przez jego pacjentów. Zdecydowanej poprawie uległa także sama estetyka budynku. Nowa bryła (zmiana dachu) oraz zastosowana kolorystyka elewacji wpisują się w lokalny krajobraz, czyniąc szpital bardziej przyjaznym dla otoczenia i środowiska naturalnego.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

24-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)