REKLAMA
REKLAMA

Papieska majówka z leśnikiem – finał Konkursu Papieskiego

SANOK / PODKARPACIE. W świątecznej atmosferze w Filii bibliotecznej nr 1 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VIII edycji Konkursu Papieskiego „Jan Paweł II Orędownik Wiary”, którego organizatorem były Filie Nr 1 i 4 MBP w Sanoku. O Papieskich Dębach opowiadał nadleśniczy Józef Kosiba.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 352 uczestników i 26 nauczycieli i katechetów ze Szkół Podstawowych nr 1, 3, 6 i 7 oraz z Prusieka, Gimnazjum nr 1 i 3, SOSW (Szkoła i Internat), WTZ przy ul. Robotniczej, ŚDS z Zagórza, oddziału „0” Filii Przedszkola nr 1 oraz dorośli czytelnicy i mieszkańcy naszego miasta.

Konkurs polegał na (temat do wyboru) rozwiązaniu quizu o Janie Pawle II, którego prawidłowo rozwiązane hasło brzmiało „Blask Wiary i Siła Umysłu” lub wykonaniu pracy plastycznej, którą była Laurka dla Papieża.

W obecności uczestników konkursu, ich opiekunów i zaproszonych gości: Józefa Kosiby – nadleśniczego z Nadleśnictwa Lesko, Czesławy Kurasz – prezesa PCW , Stanisławy Skwarcan z TPD i Janiny Starakiewicz – dyrektora SP nr 7, wręczono nagrody zwycięzcom za prace plastyczne i rozlosowano 40 nagród książkowych, albumowych i pamiątkowych o bł. Janie Pawle II, dla uczestników którzy prawidłowo rozwiązali papieski quiz.

Nagrody za zdobycie 1. miejsca za laurkę odebrali: Julia Jurczak, Oliwia Gunia z oddziału „O” Filii Przedszkola nr 1 i Karolina Buczek z SP 1, Karolina Brewka z SP nr 3, Katarzyna Witka z Gimnazjum nr 1, Sabina Czarnik z Gimnazjum nr 3, z SOSW (Przedszkolaki i Gimnazjum), Monika Miętus z ŚDS w Zagórzu.

Przyznano także 2. i 3. miejsca oraz wyróżnienia. W atmosferę konkursowych emocji wprowadzili nas uczniowie z SP nr 7 i Gimnazjum nr 1, którzy recytowali wiersze w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II, a Nadleśniczy Józef Kosiba zajmująco opowiedział o Dębach Papieskich, których historia sięga 2003 roku, kiedy to leśnicy podjęli decyzję, że zbiorą jesienią żołędzie z Dębu „Chrobrego” i zawiozą do Watykanu w czasie pielgrzymki leśników polskich w kwietniu 2004 roku.

Podczas tego spotkania Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił i pobłogosławił nasiona dębu, które następnie w warunkach laboratoryjnych w ilości ponad 500 sztuk zostały wysadzone w szkółce leśnej na Śląsku, a po osiągnięciu 2 lat, każda sadzonka dębu otrzymała certyfikat z kolejnym numerem. Wtedy podjęto też decyzję, że Dęby Papieskie będą sadzone na terenie całej Polski w miejscach szczególnie związanych z Ojcem Świętym.

RDLP w Krośnie otrzymała 29 takich sadzonek i najbliżej Sanoka można je spotkać w: Pastwiskach, Desznie, Miejscu Piastowym, Dukli, Krośnie, Jasieniu i Kalwarii Pacławskiej.

Majówkę z leśnikiem zwieńczyło uroczyste zasadzenie młodych dębów na wzór tych papieskich, na terenach zielonych należących do naszej Filii, Przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 7 w dzielnicy Dąbrówka.

Na pamiątkę dzieci  otrzymały także  od naszego gościa pamiątkowe gadżety i materiały edukacyjne o życiu lasu i jego mieszkańców.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Halina Martowicz
MBP w Sanoku

24-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)