REKLAMA
REKLAMA

Papieska majówka z leśnikiem – finał Konkursu Papieskiego

SANOK / PODKARPACIE. W świątecznej atmosferze w Filii bibliotecznej nr 1 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VIII edycji Konkursu Papieskiego „Jan Paweł II Orędownik Wiary”, którego organizatorem były Filie Nr 1 i 4 MBP w Sanoku. O Papieskich Dębach opowiadał nadleśniczy Józef Kosiba.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 352 uczestników i 26 nauczycieli i katechetów ze Szkół Podstawowych nr 1, 3, 6 i 7 oraz z Prusieka, Gimnazjum nr 1 i 3, SOSW (Szkoła i Internat), WTZ przy ul. Robotniczej, ŚDS z Zagórza, oddziału „0” Filii Przedszkola nr 1 oraz dorośli czytelnicy i mieszkańcy naszego miasta.

Konkurs polegał na (temat do wyboru) rozwiązaniu quizu o Janie Pawle II, którego prawidłowo rozwiązane hasło brzmiało „Blask Wiary i Siła Umysłu” lub wykonaniu pracy plastycznej, którą była Laurka dla Papieża.

W obecności uczestników konkursu, ich opiekunów i zaproszonych gości: Józefa Kosiby – nadleśniczego z Nadleśnictwa Lesko, Czesławy Kurasz – prezesa PCW , Stanisławy Skwarcan z TPD i Janiny Starakiewicz – dyrektora SP nr 7, wręczono nagrody zwycięzcom za prace plastyczne i rozlosowano 40 nagród książkowych, albumowych i pamiątkowych o bł. Janie Pawle II, dla uczestników którzy prawidłowo rozwiązali papieski quiz.

Nagrody za zdobycie 1. miejsca za laurkę odebrali: Julia Jurczak, Oliwia Gunia z oddziału „O” Filii Przedszkola nr 1 i Karolina Buczek z SP 1, Karolina Brewka z SP nr 3, Katarzyna Witka z Gimnazjum nr 1, Sabina Czarnik z Gimnazjum nr 3, z SOSW (Przedszkolaki i Gimnazjum), Monika Miętus z ŚDS w Zagórzu.

Przyznano także 2. i 3. miejsca oraz wyróżnienia. W atmosferę konkursowych emocji wprowadzili nas uczniowie z SP nr 7 i Gimnazjum nr 1, którzy recytowali wiersze w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II, a Nadleśniczy Józef Kosiba zajmująco opowiedział o Dębach Papieskich, których historia sięga 2003 roku, kiedy to leśnicy podjęli decyzję, że zbiorą jesienią żołędzie z Dębu „Chrobrego” i zawiozą do Watykanu w czasie pielgrzymki leśników polskich w kwietniu 2004 roku.

Podczas tego spotkania Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił i pobłogosławił nasiona dębu, które następnie w warunkach laboratoryjnych w ilości ponad 500 sztuk zostały wysadzone w szkółce leśnej na Śląsku, a po osiągnięciu 2 lat, każda sadzonka dębu otrzymała certyfikat z kolejnym numerem. Wtedy podjęto też decyzję, że Dęby Papieskie będą sadzone na terenie całej Polski w miejscach szczególnie związanych z Ojcem Świętym.

RDLP w Krośnie otrzymała 29 takich sadzonek i najbliżej Sanoka można je spotkać w: Pastwiskach, Desznie, Miejscu Piastowym, Dukli, Krośnie, Jasieniu i Kalwarii Pacławskiej.

Majówkę z leśnikiem zwieńczyło uroczyste zasadzenie młodych dębów na wzór tych papieskich, na terenach zielonych należących do naszej Filii, Przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 7 w dzielnicy Dąbrówka.

Na pamiątkę dzieci  otrzymały także  od naszego gościa pamiątkowe gadżety i materiały edukacyjne o życiu lasu i jego mieszkańców.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Halina Martowicz
MBP w Sanoku

24-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)