REKLAMA
REKLAMA

O muzyce, poezji i malarstwie na III Spotkaniu Beskidzkim (ZDJĘCIA)

RUDAWKA RYMANOWSKA / PODKARPACIE. „Beskidzie, malowany wiatrami dom, Beskidzie, tutaj słowa inaczej brzmią, kiedy krzyczę w jesienną ciszę, kiedy wiatrem szeleszczą liście, kiedy wolność się tuli w ciepło moich rąk…„ Właśnie te słowa Andrzeja Wierzbickiego zawarte w piosence z lat 70-tych pt. „Beskid” doskonale wpisują się w klimat III Spotkania Beskidzkiego, które tradycyjne odbyło się w Ośrodku Wczasów Zdrowotnych w Rudawce Rymanowskiej 19 października.

Już po raz kolejny w niezwykłej atmosferze tego miejsca zgromadzili się lokalni artyści, aby wspólnie z zaproszonymi gośćmi z Bieszczad podzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, poszukać wspólnych inspiracji. Podobnie jak w latach minionych organizatorzy zadbali nie tylko o dobrą strawę dla ciała, ale również dla ducha. Jako pierwszy na scenie pojawił się znany i ceniony artysta Piotr Rogala „Rogalik”, który poprzez swoją niezwykłą opowieść słowno-muzyczną tchnął Ducha Bieszczad w swoich słuchaczy.  Zaproszenie na imprezę przyjęła również krakowska artystka Maria Lamers, której tak spodobały się Spotkania Beskidzkie, że i w tym roku postanowiła odwiedzić Rudawkę Rymanowską i zadziwić gości swoim głosem. Również z krakowskiej sceny muzycznej gościli: Andrzej Makar-Makarewicz i Bartek Latus reprezentujący zespół Makar Trio. Zaskoczyli oni przybyłych niecodziennym połączeniem wiecznie żywego rocka z łagodnym brzmieniem bluesa. Jako ostatni wystąpił zespół Diamond Duo, który sprawił, że sala taneczna wręcz pękała w szwach.

Na spotkanie Beskidników z Bieszczadnikami przybyło wielu gości, wśród których znaleźli się artyści reprezentujący przeróżne środowiska, mi.in.: malarze, rzeźbiarze, muzycy, poeci, fotograficy oraz wszyscy ci, którym w jakikolwiek sposób bliski jest Beskid Niski i Bieszczady. Gościem szczególnym była Wicewojewoda Podkarpacka Alicja Wosik, która podzieliła się z gośćmi swoimi przemyśleniami z wędrówek po górach i ze spotkań z „ludźmi gór”. Podkreślała, że są to niezwykłe osoby o niezwykłych życiorysach, a zawsze łączy je jedno: niespotykana nigdzie indziej wrażliwość i otwartość w stosunku do drugiego człowieka oraz ogromna odporność i wytrwałość w zmaganiach z codziennością.

III Spotkania Beskidzkie odbyły się dzięki hojności sponsorów, wśród których znaleźli się: Urząd Gminy w Zarszynie, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej, Firma Roman i Krzysztof Silarscy oraz Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Huta K.B., Smoleń D. Trzecie Spotkania Beskidzkie nie odbyłyby się bez wsparcia Bogdana Karasia – właściciela Ośrodka Wczasów Zdrowotnych, który udzielił Beskidnikom i Bieszczadnikom przysłowiowego dachu nad głową. Dużą pomocą organizacyjną wykazał się Wojciech Kulasa – kierownik ośrodka, który wraz z niezastąpioną kadrą zadbał o każdy szczegół od oprawy muzycznej aż po chwalony przez wszystkich bigos (specjalność Pań Kucharek).

Głównymi organizatorami i pomysłodawcami cyklu imprez o tematyce Beskidzkiej jest,  niezmiennie od 3 lat, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pastwiska z Magdaleną Stępień-Miejską na czele oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Sołtysów Gminy Zarszyn – reprezentowane przez Franciszka Gajewskiego.

materiały nadesłane

22-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)