REKLAMA
REKLAMA

GMINA KOMAŃCZA: Od jutra nowy ośrodek zdrowia w Rzepedzi przyjmuje pacjentów (FOTORELACJA)

RZEPEDŹ / PODKARPACIE. Od 1 marca w nowej siedzibie będzie funkcjonować Wiejski Ośrodek Zdrowia w Rzepedzi w gminie Komańcza. Gmina własnymi siłami  zaadaptowała obiekt na ten cel, tym samym dostosowując przychodnię do wymogów Ministerstwa Zdrowia.

Dorota Mękarska

Zgodnie z rozporządzenie Ministra Zdrowia wszystkie przychodnie do 2012 roku miały spełniać wymogi dotyczące warunków lokalowych i wyposażenia. Wymogi określiły metraż oraz wyposażenie gabinetów, poczekalni, korytarzy, jak również dotyczyły likwidacji barier architektonicznych.

Przychodnie, które nie spełniają tych wymogów miały być zamknięte lub przenieść się do innej siedziby. – Stanęliśmy przed dylematem: co robić, bo ośrodek w Rzepedzi mógł  funkcjonować tylko do końca 2012 roku. Musieliśmy poszukać jakiegoś rozwiązania – mówi Stanisław Bielawka, wójt gminy Komańcza.

Gmina w 2007 roku zakupiła od Spółdzielni Mieszkaniowej w Rzepedzi obiekt, który nadawał się do adaptacji na przychodnię zdrowia.. Starała się o pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel, ale niestety  działania te zakończyła się niepowodzeniem. Zdecydowała się więc wyłożyć pieniądze z własnego budżetu.  W 2008 roku opracowano projekt budowlany, a rok później gmina otrzymała pozwolenie na budowę. Do prac przystąpiono w 2011 roku.

Koszt prac adaptacyjnych zamknął się w kwocie 860 tys. zł, a 50 tys. zł wydano na wyposażenie. Nowy ośrodek liczy sobie 180 m kw. powierzchni. Znajdują się w nim 3 gabinety lekarskie, w tym dwa ogólne i jeden laryngologiczny. Oprócz tego jest gabinet zabiegowy, gabinet diagnostyczno – zabiegowy i pomieszczenie do badania słuchu. Całości dopełniają: rejestracja, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenia gospodarcze i zadaszony taras dla pacjentów. Przy przychodni przygotowano 9 miejsc postojowych dla pacjentów, w tym miejsce dla osoby niepełnosprawnej.

Nowy ośrodek zdrowia w Rzepedzi spełnia w tej chwili wszystkie wymogi ministerialne. Uzyskał też bardzo dobrą ocenę służb sanitarnych – mówi z zadowoleniem wójt Bielawka.

Oficjalne otwarcie Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Rzepedzi zaplanowane jest na dzisiaj, ale już jutro przyjmie on pierwszych pacjentów.

foto: Paweł Królikowski


28-02-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)