REKLAMA
REKLAMA

GMINA KOMAŃCZA: Od jutra nowy ośrodek zdrowia w Rzepedzi przyjmuje pacjentów (FOTORELACJA)

RZEPEDŹ / PODKARPACIE. Od 1 marca w nowej siedzibie będzie funkcjonować Wiejski Ośrodek Zdrowia w Rzepedzi w gminie Komańcza. Gmina własnymi siłami  zaadaptowała obiekt na ten cel, tym samym dostosowując przychodnię do wymogów Ministerstwa Zdrowia.

Dorota Mękarska

Zgodnie z rozporządzenie Ministra Zdrowia wszystkie przychodnie do 2012 roku miały spełniać wymogi dotyczące warunków lokalowych i wyposażenia. Wymogi określiły metraż oraz wyposażenie gabinetów, poczekalni, korytarzy, jak również dotyczyły likwidacji barier architektonicznych.

Przychodnie, które nie spełniają tych wymogów miały być zamknięte lub przenieść się do innej siedziby. – Stanęliśmy przed dylematem: co robić, bo ośrodek w Rzepedzi mógł  funkcjonować tylko do końca 2012 roku. Musieliśmy poszukać jakiegoś rozwiązania – mówi Stanisław Bielawka, wójt gminy Komańcza.

Gmina w 2007 roku zakupiła od Spółdzielni Mieszkaniowej w Rzepedzi obiekt, który nadawał się do adaptacji na przychodnię zdrowia.. Starała się o pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel, ale niestety  działania te zakończyła się niepowodzeniem. Zdecydowała się więc wyłożyć pieniądze z własnego budżetu.  W 2008 roku opracowano projekt budowlany, a rok później gmina otrzymała pozwolenie na budowę. Do prac przystąpiono w 2011 roku.

Koszt prac adaptacyjnych zamknął się w kwocie 860 tys. zł, a 50 tys. zł wydano na wyposażenie. Nowy ośrodek liczy sobie 180 m kw. powierzchni. Znajdują się w nim 3 gabinety lekarskie, w tym dwa ogólne i jeden laryngologiczny. Oprócz tego jest gabinet zabiegowy, gabinet diagnostyczno – zabiegowy i pomieszczenie do badania słuchu. Całości dopełniają: rejestracja, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenia gospodarcze i zadaszony taras dla pacjentów. Przy przychodni przygotowano 9 miejsc postojowych dla pacjentów, w tym miejsce dla osoby niepełnosprawnej.

Nowy ośrodek zdrowia w Rzepedzi spełnia w tej chwili wszystkie wymogi ministerialne. Uzyskał też bardzo dobrą ocenę służb sanitarnych – mówi z zadowoleniem wójt Bielawka.

Oficjalne otwarcie Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Rzepedzi zaplanowane jest na dzisiaj, ale już jutro przyjmie on pierwszych pacjentów.

foto: Paweł Królikowski


28-02-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)