REKLAMA
REKLAMA

Piękno zaklęte w drewnie

TREPCZA / PODKARPACIE. Dzięki ofiarności miejscowych parafian, a także niektórych rodzin mieszkających poza granicami Polski nowy kościół wzbogacił się w nowe stacje Drogi Krzyżowej. Te wcześniej tu wiszące po renowacji powrócą do starego kościoła.

Wykonawcą nowych – wyrzeźbionych w drewnie lipowym –  jest pochodzący z Zagórza artysta rzeźbiarz Jan Mogilany. Wykonanie 14 stacji w formie kapliczek zajęło mu ponad 2 lata i nawiązuje do tradycyjnego spojrzenia na pełne bólu i cierpienia ostatnie godziny życia Jezusa. Pewnym novum jest próba wprowadzenia w tło stacji polskich pejzaży, z rosnącymi u nas drzewami, wiejską drogą, drewnianym płotem czy wybujałymi malwami. Dzięki tym elementom bliższym staje się przesłanie o powszechności zbawienia, które Syn Boży wysłużył dla całego świata. Element florystyczny stacji łączy się  z umieszczonymi w witrażach kwiatami polskimi i górującą nad nimi symboliką maryjną. Zamierzeniem projektanta i wykonawcy witraży Ryszarda Siudaka z Jarosławia było, by uczestnicy liturgii odczuwali w kościele „radość przebywania w pięknym ogrodzie, którego gospodynią jest Maryja”. To pod wezwaniem tajemnicy Jej wniebowzięcia jest trepczańska świątynia.

Na ile udało się osiągnąć zamierzony efekt każdy musi ocenić osobiście, dlatego wszystkich spragnionych przeżyć estetycznych zapraszamy do odwiedzenia trepczańskiego kościoła. Dobrą okazją stanie się pierwsza Droga Krzyżowa za Zmarłych, podczas której stacje zostaną poświęcone i oddane do publicznego   kultu. Nabożeństwo to zostało zaplanowane na   zakończenie Oktawy Modlitw za Zmarłych w piątek 8 listopada 2013 roku o godz. 17,00. Odczytanie rozważań poszczególnych stacji powierzono przedstawicielom fundatorów spośród rodzin i wspólnot parafialnych.

Foto i tekst: AS

30-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)