REKLAMA
REKLAMA

Poddaje swoje prace pod sąd publiczny

SANOK / PODKARPACIE.  Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku i BWA Galeria Sanocka zapraszają na wernisaż wystawy: Daniel Białowąs – lynchowanie. Wernisaż zaplanowano na 19 lipca, godz. 18:00 w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku.

Oto dla Daniela Białowąsa przyszedł czas na osobisty rozrachunek ze światem. Artysta wystawą w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej postanawia oddać swoje prace pod ostateczny sąd publiczny. Ten utalentowany samouk wystawia swoje plecy na ewentualny LYNCH. Odkrywa skomplikowaną, pokrewną Davidowi Lynchowi duszę, a jednocześnie chce zostać sprawiedliwie oceniony. W jednoznacznym geście szczerości pokazuje, jak potrafi malować, jak bardzo chce malować i jak bardzo chce żyć. Artysta choruje na stwardnienie rozsiane.

Siedem lat temu dowiedziawszy się o chorobie, Białowąs podjął decyzję o powrocie do źródeł, do obejrzanych przed laty filmów i – jak mówi – po okresie najróżniejszych zmagań odkrył swojego „konia trojańskiego”- malarstwo, które jest w tym wypadku jak ta „krvava gruda, plodna zemlja” (jak śpiewał jego ulubiony zespół Laibach) – zmusza do ciężkiej pracy, ale też dostarcza ekstatycznej radości.

Wszystko zaczęło się od cyklu małych obrazów zatytułowanego „Piętno”. Były to sceny z idolami z młodości, którzy go ukształtowali. Robert de Niro z „Łowcy Jeleni” czy „Taksówkarza”, postać krnąbrna i charakterna, buntownik z wyboru. Alfred Hitchcock zestawiony w zabawny sposób z Tatą Muminka. Gorzki i cyniczny Tom Waits „złamaną wykałaczką trupy wygrzebujący”. Heroiczna Sigourney Weaver z „Obcego”, ekscentryczna Björk czy w końcu mroczny i surrealistyczny David Lynch, który mimochodem przyczynił się do powstania tytułu tej wystawy.

Malarstwo Daniela Białowąsa bazuje na remiksie. Na ogół monochromatyczne fotosy z filmów podlegają przetworzeniu, w humorystycznym zestawieniu z elementami dodatkowymi zyskują nowe znaczenia i konteksty. W tych pracach liczy się pomysł, często spektakularny, czasem dyskretny. Postaci opowiadają własne historie na nowo i są jakby wyjęte z komiksu. Oszczędne kompozycje sprawiają, że sytuacje łatwo interpretować, a malarz puszcza do nas oko i każe nam samodzielnie zagrać w skojarzenia. Przeczucie podpowiada mi, że do LYNCHU nie dojdzie, bo nie może dojść. Wspaniała energia, która wypływa z tych obrazów jest silniejsza niż wszystkie choroby świata.

Rafał Małecki

Wystawa trwa do 30.08.2013

ZAPRASZAMY!


DANIEL BIAŁOWĄS
Urodził się w 1975 r. w Sanoku. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki. Mieszka i pracuje w Sanoku.

Udział w wystawach:
2013r. – Koniec Człowieka, II Piotrkowskie Biennale Sztuki, Galeria ODA, Piotrków Trybunalski
2013r. – Skład Doczepiony – Moje Miejsce, Dworzec Główny PKP, Sanok
2012r. – Nuclear Tattoo,  Sanok
2012r. – Skład Doczepiony, Galeria Łaźnia, Radom
2012r. – Skład Doczepiony – Oczekiwanie, Dworzec Główny PKP,” Sanok
2011r. – Wystawa Filmowa,”Bazar Sztuki w Sanoku
2011r. – Skład Doczepiony, Galeria OPEN, Dworzec Główny PKP, Warszawa
2011r. – Targi Sztuki ART. INN 2, Warszawa
2011r. – Skład Doczepiony, Dworzec Główny PKP,” Sanok

15-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)