REKLAMA
REKLAMA

Podkarpaccy leśnicy z wizytą na lwowskim cmentarzu (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W dniach 21-22 października 10-osobowa delegacja leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przebywała z wizytą na Ukrainie. Poniedziałek spędzili we Lwowie, gdzie spotkali się z przedstawicielami lwowskiej dyrekcji lasów Ukrainy, a następnie na Cmentarzu Łyczakowskim uprzątnęli groby kilkunastu leśników.

We wtorek spotkali się z delegacją leśników ukraińskich z Nadleśnictwa Rawa Ruska. Organizatorem przedsięwzięcia był krośnieński oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Cennym efektem wyjazdu była inwentaryzacja grobów leśników na Cmentarzu Łyczakowskim, w której, prócz leśników krośnieńskiej RDLP, uczestniczyła również Małgorzata Kazimierczak z Nadleśnictwa Chojnów. Uporządkowano groby, w których spoczywają doczesne szczątki 18 ludzi lasu sprzed lat, w tym m.in. działaczy Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, profesorów Wyższej Szkoły Lasowej we Lwowie i Wydziału Lasowego Politechniki Lwowskiej.

– Na przełomie XIX i XX wieku Lwów był centrum polskiej myśli leśnej, stąd tak wielu przedstawicieli naszego zawodu spoczywa na Cmentarzu Łyczakowskim – wyjaśnia Marek Marecki, szef krośnieńskiego oddziału PTL. – Bardzo ważne, że udało nam się zlokalizować aż 18 grobów, bo to pozwoli ocalić od zapomnienia ludzi bardzo dla leśnictwa zasłużonych. Wiemy jednak, że lista ta wciąż nie jest kompletna.

Wkrótce zostanie opublikowany wykaz grobów leśników na Cmentarzu Łyczakowskim wraz z ich dokładną lokalizacją.
Bardzo interesujący przebieg miało spotkanie z leśnikami z Ukrainy, którzy również wzięli udział w pracach na cmentarzu. Podczas wizyty w Nadleśnictwie Rawa Ruska członkowie PTL mieli okazję poznać działalność biura nadleśnictwa, złożyli też wizytę w lesie medialnym, który został posadzony w 2007 roku, jako „bliźniak” lasu medialnego z Nadleśnictwa Bircza.

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

23-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)