REKLAMA
REKLAMA

Posadzą nowy las

PODKARPACIE. Ponad 20 milionów sadzonek trafi w tym roku do lasów na terenie RDLP w Krośnie z przeznaczeniem na zalesienia i odnowienia. Sadzonek nie powinno zabraknąć też dla tych, którzy chcieliby je nabyć na potrzeby własnych gospodarstw. Znaczna część drzewek wyhodowanych w szkółkach leśnych poddana jest procesowi

tzw. mikoryzacji, co podnosi jakość sadzonek i sprawia, że łatwiej przyjmują się w nowym środowisku.

– Wiosna się opóźniła, dlatego z pracami hodowlanymi musimy się pospieszyć, część prac przy sadzeniu młodego lasu zostanie wykonana jesienią, przy użyciu materiału z zakrytym systemem korzeniowym – mówi Marek Marecki, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej w RDLP w Krośnie. – Przewidujemy w tym roku odnowić łącznie 2,5 tysiąca hektarów, z tego prawie 590 ha w formie odnowień naturalnych i poprzez uznanie sukcesji naturalnej. Jesteśmy regionem, w którym hodowla młodego lasu przy wykorzystaniu sił natury ma duże znaczenie gospodarcze.

Pola zraszania sadzonek w szkółce kontenerowej

Łącznie na 120 hektarach szkółek leśnych w regionie rośnie obecnie prawie 50 milionów sadzonek kilkunastu gatunków drzew leśnych, a także krzewów różnych gatunków i odmian, z czego 52% to gatunki iglaste. Tej wiosny do wyjęcia ze szkółek zaplanowano 20 mln sztuk, z tego 6,3 mln sosny, 5,4 mln buka, 3,5 mln jodły i 2,5 mln dębu szypułkowego. Te cztery gatunki mają największy udział w składzie podkarpackich lasów. Z kolei w formie domieszki najczęściej sadzone są: olsza czarna, lipa i brzoza, zaś do zalesiania gruntów porolnych używa się sadzonek świerka i modrzewia.

Prawie 17 mln sztuk z tegorocznej puli sadzonek przewidziano do sadzenia na gruntach leśnych. Natomiast 2,6 mln drzewek przeznaczono na zalesienia gruntów prywatnych, realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013.

Ocena jakości sadzonek

Praca w szkółce kontenerowej w Oleszycach

Wyjmowanie i przygotowanie sadzonek do transportu

Tekst: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Teodor Furs (Nadl. Baligród) i Marek Ozimek (Nadl. Oleszyce)

19-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)