REKLAMA
REKLAMA

Powiat Sanocki w inwestycyjnej czołówce

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Pismo Wspólnota opublikowało ranking, w którym prezentuje najbardziej aktywne pod kątem pozyskiwania pieniędzy unijnych samorządy. Powiat Sanocki zajął drugie miejsce na Podkarpaciu a 16-te w Polsce z wynikiem 568 zł pozyskanych z Unii na mieszkańca.

Ranking powstał w oparciu o sprawozdania budżetowe za 2012 rok.
Zdecydowana większość pozyskiwanych funduszy (nieco ponad 79 proc.) to dotacje inwestycyjne. Warto jednak zauważyć, że udział wydatków bieżących w dotacjach unijnych minimalnie zwiększył się w porównaniu z poprzednimi latami. Oznacza to, że obserwowane w 2012 r. zmniejszenie strumienia finansowania dotyczyło przede wszystkim twardych projektów inwestycyjnych, tzw. projekty miękkie realizowane były na zbliżonym do lat poprzednich poziomie – piszą autorzy rankingu.

Powiat Sanocki w tej kadencji  łącznie zrealizował zadania na kwotę ponad 130 mln zł, z czego ponad połowa to różnego rodzaju dofinansowania i dotacje.
Wyremontowaliśmy prawie połowę wszystkich swoich dróg (ok. 100 km). Wykonaliśmy termomodernizacje wszystkich – z wyjątkiem jednej – szkół i placówek oświatowych, wybudowaliśmy dwa Orliki, hala sportowa jest w trakcie realizacji. Pomagamy bezrobotnym i wykluczonym społecznie, rozwijamy szpital, inwestujemy w rozwój uzdolnionej młodzieży – wylicza starosta sanocki Sebastian Niżnik.

W szczegółach wygląda to następująco: drogi i mosty – 62 mln zł, szpital – 25.6 mln zł, oświata – 15.6 mln, Muzeum Historyczne i kultura – 12.1 mln zł, rynek pracy – 10.2 mln zł, pomoc społeczna 2.6 mln zł. Dzięki współpracy z innymi samorządami zrealizowano zadania na łączna kwotę blisko 8 mln zł.

Zestawienie udziału samorządów, instytucji oraz partnerów prywatnych w realizacji zadań inwestycyjnych Powiatu Sanockiego:

Dofinansowanie od podmiotów prywatnych : 1.1 mln. zł

Dofinansowanie od Lasów Państwowych:
Nadleśnictwo Lesko – 70 tys zł
Nadleśnictwo Brzozów – 35 tys zł
Nadleśnictwo Komańcza – 20 tys zł
Nadleśnictwo Rymanów – 10 tys zł

Dofinansowanie od innych samorządów:
Gmina Besko – 750 tys zł
Gmina Sanok – 565 tys zł
Gmina Bukowsko – 500 tys zł
Gmina Zagórz – 251 tys zł
Gmina Komańcza – 130 tys zł
Gmina Zarszyn – 100 tys zł
Gmina Miasta Sanoka – 100 tys zł:
1. 20 tys zł – dofinansowanie remontu ulic Rymanowska, Kościuszki, Jagiellońska
2. 30 tys zł – dofinansowanie remontu ulicy Matejki
3. 50 tys zł – dofinansowanie remontu ulicy Chrobrego (odcinek Sanok – Liszna)
Gmina Rymanów – 15 tys zł

 

materiał nadesłany Starostwo Powiatowe w Sanoku

foto: archiwum esanok.pl

26-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)