REKLAMA
REKLAMA

Powrót Pantokratora. Jesienny koncert na podziękowanie Ofiarodawcom

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE. Odbiorem komisji konserwatorskiej z Krosna zakończy się kolejny etap prac renowacyjnych w cerkiewce pw. Trójcy Świętej w Międzybrodziu. W tym roku dzięki przyznanym środkom z Urzędu Konserwatorskiego w Przemyślu /20tys.zł/  i Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie /20tys.zł/ oraz skromnym /3tys.zł/, ale koniecznym wkładem własnym właściciela obiektu – parafii w Trepczy –  udało się kontynuować wcześniej rozpoczęte prace.

Tegoroczne zadania skupione zostały wokół wymiany zmurszałego tynku przyziemia wewnątrz cerkwi od strony południowej oraz pokrycia go nową polichromią. Drugim z wyznaczonych celów była gruntowna konserwacja ikony Chrystusa Pantokratora. Ta oryginalnie zachowana ikona autorstwa Bogdańskich z Jaślisk powstała na przełomie XIX i XX wieku wymagała pilnego ratunku. Widoczne były także ślady zniszczeń wojennych zabłąkanym odłamkiem pocisku. Obu zadań konserwatorskich podjął się zespół miejscowych fachowców pod kierunkiem prowadzącej już wcześniej tu prace konserwator Kamili Wojtowicz z Sanoka. Wyznaczone na ten rok zadania zostały szczęśliwie zrealizowane; odnowiona ikona Chrystusa Pantokratora powraca na swoje miejsce i będzie radować oczy przybywających na modlitwę, czy też odwiedzających to miejsce turystów.

Warto zauważyć, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców Międzybrodzia pod nadzorem Bolesława Radwańskiego – obok ubiegłorocznych gruntownych prac porządkowych na cmentarzu – tym razem dokonano odnowy dębowych drzwi do cerkwi, zakrystii i wieży.  Trwają również prace przy utwardzaniu terenu pod parking dla samochodów, przy drodze prowadzącej do świątyni. Z pomocą przy odsłonięciu cmentarnego muru z dzikiego kamienia pośpieszyli wolontariusze z sanockiego Centrum Integracji Społecznej.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją na podziękowanie P.T. Wszystkim Dobroczyńcom i Ofiarodawcom za wszelkie dobro i dary serca składane podczas niedzielnej Mszy świętej w  międzybrodzkiej świątyni odbędzie się koncert „JEZUS – najwyższe imię”. Jego gospodarz – organista Marek Dziok zaprasza w Niedzielę Chrystusa Króla  24 listopada br. na ucztę duchową po Mszy o godz. 9,30. Koncert poprzedzi krótkie słowo o teologii międzybrodzkiego ikonostasu.

19-11-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)