REKLAMA

TREPCZA: Powrót po latach. Odpust Trójcy Świętej w starym kościele i międzybrodzkiej cerkiewce

TREPCZA / PODKARPACIE. W ubiegłym roku po ponad 200 – letniej przerwie przywrócono kult obrazu Świętej Trójcy. W  sobotę 25 maja – w wigilię uroczystości Trójcy Świętej – o godz. 19:00 w starym kościele w Trepczy zostanie odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna z okolicznościowym Słowem Bożym i procesją eucharystyczną wokół świątyni.

Widoczny z drogi prowadzącej do Mrzygłodu napis GLORIA TIBI TRINITAS   „Chwała Tobie Trójco” – z datą  pierwszej wzmianki historycznej o kościele 1646  – nawiązuje do żywego tu w wiekach XVII i XVIII kultu obrazu, przed którym przybywający tu pielgrzymi z całej okolicy doznawali licznych łask. Wspominają o tym wizytujący w tamtym okresie kościółek w Trepczy dziekani i biskupi przemyscy. Najobszerniejsze relacje znajdziemy w zapiskach z wizytacji biskupa Wacława Sierakowskiego z połowy XVIII wieku (1749 i 1755). Oryginały pism wizytacyjnych przechowywane  są w Archiwum Diecezjalnym w Przemyślu.

W tym roku pojawiła się nadzieja na wsparcie finansowe badań konserwatorskich nad bogatą historią tej starożytnej budowli (zwłaszcza prezbiterium) ze strony Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pani konserwator dr Grażyna Stojak pozytywnie zaopiniowała złożony wniosek, czekamy na podpisanie stosownej umowy. Na pewno prace te, dostarczą kolejnych ciekawych materiałów dotyczących historii tego obiektu,  którymi chętnie podzielimy się z wszystkimi zainteresowanymi.

W  sobotę 25 maja 2013 roku – w wigilię uroczystości Trójcy Świętej – o godz. 19:00 w starym kościele w Trepczy zostanie odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna z formularza o Trójcy Świętej z okolicznościowym Słowem Bożym i procesją eucharystyczną wokół świątyni.  Po ponad dwóch wiekach historia zatoczyła koło; na trepczańskim wzgórzu znów Trójca Święta doznaje należnej Jej czci.

UWAGA!

W najbliższą niedzielę Trójcy Świętej 26 maja br. o godzinie 9:30 zapraszamy również na odpust do cerkiewki w Międzybrodziu – do wnętrza stale piękniejącej świątyni, w której dzięki prowadzonym od kilku lat pracom konserwatorskim przywracany jest jej pierwotny blask (przy finansowym wsparciu urzędu Konserwatora Podkarpackiego i Marszałka Województwa). Mszy odpustowej przewodniczyć będzie i słowo Boże wygłosi  ks. Artur Janiec z Przemyśla – Dyrektor Diecezjalnej Caritas, były wikariusz sanockiej Fary.

Foto: rzadki widok z lotu ptaka na „przełęcz międzybrodzką”. Biały punkt  na prawym brzegu Sanu to nasza cerkiewka.

 

Serdecznie zapraszamy!!!

ks. Piotr z mieszkańcami Trepczy i Międzybrodzia


22-05-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.