REKLAMA
REKLAMA

Powstała nowa pracownia do diagnozowania zaburzeń snu (VIDEO HD)

Powstała nowa pracownia do diagnozowania zaburzeń snu (VIDEO HD)

SANOK / PODKARPACIE. 4 stycznia br. w Oddziale Pulmonologii sanockiego szpitala uruchomiono nową pracownię diagnostyczną: pracownię polisomnografii. Dla potrzeb badawczych przygotowano i wyremontowano specjalną salę i zainstalowano w niej specjalistyczny sprzęt medyczny. Jest to polisomnograf firmy Philips Respironics.

Zaburzenia snu należą do schorzeń, które często występują wśród mieszkańców naszego regionu, a nie są dostatecznie badane i leczone. Istotne miejsce zajmuje wśród nich zespół bezdechu sennego. Zwykłe chrapanie występuje u 25% mężczyzn i 15 % kobiet. Jest ono traktowane z przymrużeniem oka, stanowiąc niejednokrotnie powód do żartów. Głośnemu chrapaniu mogą jednak towarzyszyć przerwy w oddychaniu, tzw. bezdechy, co ma poważne konsekwencje dla zdrowia, w postaci nadmiernej senności w ciągu dnia, bólów głowy, skoków ciśnienia tętniczego, arytmii serca, upośledzenia pamięci, zaburzeń uwagi i depresji.

W celu właściwego diagnozowania tych problemów zdrowotnych konieczne jest wykonanie badania polisomnograficznego, które polega na całodobowym monitorowaniu pracy płuc, serca, mózgu, napięcia mięśniowego i innych parametrów fizjologicznych organizmu. Kompleksowa analiza wielu danych medycznych pozwala na postawienie dokładnej diagnozy i wskazanie źródła problemów. Na tej postawie może być wdrożone skuteczne leczenie pacjenta.

Wartość polisomnografu wynosi 50 tys. zł. Jego zakup sfinansowała Rada Miasta i Gminy Zagórz. Jest to czwarty po Rzeszowie, Mielcu i Krośnie polisomnograf w województwie podkarpackim.

Oddział Pulmonologiczny Szpitala Specjalistycznego w Sanoku jest oddziałem ponadpowiatowym. Obejmuje opieką 209 tysięcy mieszkańców powiatu sanockiego i ościennych. Posiada zaplecze diagnostyczne, w tym bronchoskop oraz HRCT, czyli tomograf komputerowy wysokiej rozdzielczości do diagnostyki tanek płucnych. Na oddziale rocznie hospitalizuje się około 1200 pacjentów i wykonuje blisko 300 bronchoskopii.

04-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)