REKLAMA
REKLAMA

Przedszkolaki zwalczają szkodniki

SANOK / PODKARPACIE. Nauczyciele i przedszkolaki z filii miejskiego Przedszkola nr 2 w Sanoku dbają o przyrodę. Wyrazem tego jest innowacyjna akcja zwalczania szkodnika, który niszczy kasztanowce.

Przy przedszkolu rośnie 6 pięknych kasztanów. Są one jednak narażone na działanie szrotówka kasztanowcowiaczka. To szkodnik uszkadzający liście kasztanowców.

Przedszkole we własnym zakresie zakupiło opaski lepowe z feromonami i dyspenser feromonowy (pułapkę na szkodniki). Opaski lepowe założono 6 kasztanowcom wraz z feromonami – substancjami zapachowymi przywabiającymi samce szkodnika. Pracownik Urzędu Miasta Sanoka umieścił feromon w pułapce, którą powiesił na najbardziej zagrożonym przez szkodniki drzewie. Asystowały mu przedszkolaki i pomysłodawczynie ratowania kasztanowców: zastępca dyrektora Małgorzata Szuba oraz Danuta Pawliszewska. Z pewnością te działania pozwolą na ograniczenie liczebności szkodnika i ochronę kasztanowców, pod którymi przedszkolaki mogą wypoczywać w upalne dni, a jesienią dostarczają owoców, z których wykonują ludziki i zwierzątka.

Warto przypomnieć, że Urząd Miasta Sanoka od dziesięciu lat roku prowadzi walkę z szrotówką za pomocą 3 metod: chemicznej, mechanicznej i biologicznej. Pierwsza polegała na zaszczepieniu 100 szt. drzew na terenach zielonych Sanoka, w latach 2004 i 2006. Druga na corocznym wygrabieniu i wywiezieniu liści spod zaatakowanych drzew. Trzecia na wywieszaniu budek lęgowych dla naturalnych wrogów szrotówka, którymi są sikory: bogatka, modra i uboga.

02-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)