REKLAMA
REKLAMA

Przedszkolaki zwalczają szkodniki

SANOK / PODKARPACIE. Nauczyciele i przedszkolaki z filii miejskiego Przedszkola nr 2 w Sanoku dbają o przyrodę. Wyrazem tego jest innowacyjna akcja zwalczania szkodnika, który niszczy kasztanowce.

Przy przedszkolu rośnie 6 pięknych kasztanów. Są one jednak narażone na działanie szrotówka kasztanowcowiaczka. To szkodnik uszkadzający liście kasztanowców.

Przedszkole we własnym zakresie zakupiło opaski lepowe z feromonami i dyspenser feromonowy (pułapkę na szkodniki). Opaski lepowe założono 6 kasztanowcom wraz z feromonami – substancjami zapachowymi przywabiającymi samce szkodnika. Pracownik Urzędu Miasta Sanoka umieścił feromon w pułapce, którą powiesił na najbardziej zagrożonym przez szkodniki drzewie. Asystowały mu przedszkolaki i pomysłodawczynie ratowania kasztanowców: zastępca dyrektora Małgorzata Szuba oraz Danuta Pawliszewska. Z pewnością te działania pozwolą na ograniczenie liczebności szkodnika i ochronę kasztanowców, pod którymi przedszkolaki mogą wypoczywać w upalne dni, a jesienią dostarczają owoców, z których wykonują ludziki i zwierzątka.

Warto przypomnieć, że Urząd Miasta Sanoka od dziesięciu lat roku prowadzi walkę z szrotówką za pomocą 3 metod: chemicznej, mechanicznej i biologicznej. Pierwsza polegała na zaszczepieniu 100 szt. drzew na terenach zielonych Sanoka, w latach 2004 i 2006. Druga na corocznym wygrabieniu i wywiezieniu liści spod zaatakowanych drzew. Trzecia na wywieszaniu budek lęgowych dla naturalnych wrogów szrotówka, którymi są sikory: bogatka, modra i uboga.

02-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)