REKLAMA
REKLAMA

Radni wojewódzcy przyznali 1,5 mln zł na ośrodek przeszczepu szpiku w Brzozowie

BRZOZÓW / PODKARPACIE. W Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie powstanie pierwszy na Podkarpaciu ośrodek transplantacji szpiku. Sejmik Województwa Podkarpackiego dofinansował kwotą 1,5 mln zł dokończenie budowy pawilonu onkologicznego, w którym pacjenci będą leczeni metodą przeszczepową.

 

Dorota Mękarska

Budowa pawilonu onkologicznego podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy, rozpoczęty w 2011 roku, udało się zrealizować w przeciągu półtora roku. W pawilonie, który jest już czynny, znalazły się oddziały: chemioterapii, hematologii i dziecięcy, a także poradnie onkologiczne oraz tzw. dzienna chemioterapia i hotelik dla pacjentów.

Pierwsza część inwestycji kosztowała 13 mln zł, z czego 5 mln zł pochodziło z budżetu samorządu podkarpackiego, a 6 mln zł z kredytu bankowego zabezpieczonego hipoteką majątku powiatu brzozowskiego. Natomiast następne 2 mln zł środków własnych szpitala pochłonęła realizacja drugiej części inwestycji.

Dotyczy ona budowy kolejnego segmentu. Ma znaleźć się w nim pierwszy na Podkarpaciu bank komórek macierzystych i ośrodek transplantacji szpiku, apteka z pracownią leków cytostatycznych i pracownia żywienia pozajelitowego.

Samorząd wojewódzki za drugim razem powiedział „nie”

Koszt drugiego etapu inwestycji szacowany jest na ponad 10 mln zł. Z własnych środków szpital wyłożył już 2 mln zł. Dzięki temu budynek stanął w stanie surowym zamkniętym.

Termin powstania tego segmentu wyznaczono wstępnie na koniec 2014 roku. Jednakże wystąpiły problemy ze sfinansowaniem jego budowy.

Samorząd wojewódzki, choć dyrekcja brzozowskiego szpitala kilka razy występowała o dofinansowanie, pieniędzy nie przyznał, motywując to potrzebą dofinansowania wojewódzkich zakładów opieki zdrowotnej i brakiem środków.

Wniosek dotyczący dofinansowania brzozowskiego szpitala kwotą 2,5 mln zł, który był głosowany w grudniu zeszłego roku, nie zyskał też przychylności radnych wojewódzkich.

To nie powstrzymało dyrekcji szpitala i władz powiatu brzozowskiego przed kontynuacją zadania. Ta potrzeba podyktowana jest statystyką. Jak mówią dane do leczenia onkologicznego kwalifikowanych jest coraz więcej osób. W ciągu ostatnich trzech lat hospitalizacja na wszystkich oddziałach onkologicznych w Brzozowie wzrosła o ponad 62 procent. Natomiast pacjenci, którzy muszą być leczeni metodą przeszczepową pomoc mogą uzyskać tylko poza granicami naszego województwa. Najbliższe ośrodki znajdują się w Krakowie i Lublinie.

W Brzozowie powstał więc plan zaciągnięcia kredytu bankowego na ten cel.

Z Brzozowa poszedł wniosek na 5 mln zł

Stało się to jednak trudne z powodu tylko częściowej wypłaty za tzw. nadwykonania. Dlatego też w czerwcu b.r. starosta brzozowski i dyrekcja szpitala ponownie wystąpili o wsparcie drugiego etapu inwestycji. Cały wniosek opiewał na 5 mln zł, natomiast w tym roku zabiegano o 3 mln zł. Pozostałą kwotę szpital ma zamiar wydać z własnej kasy.

Na wczorajszej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wniosek został pozytywnie rozstrzygnięty, ale kwota tegorocznego dofinansowania wyniosła 1,5 mln zł.

Na obecnym etapie jest to kwota satysfakcjonująca – podkreśla Janusz Draguła, wicestarosta. brzozowski. – Nie ukrywam jednak, że liczymy na dofinansowanie w przyszłym roku.

Tylko 8 procent pacjentów onkologicznych to mieszkańcy powiatu brzozowskiego

Nie wszyscy radni wojewódzcy głosowali „za”. Oponenci podkreślali, że wniosek dotyczy szpitala powiatowego, a nie „marszałkowskiego”.

Niestety, nie do wszystkich dociera, że szpital w Brzozowie służy mieszkańcom całego województwa – dodaje Janusz Draguła.
Tylko 8 procent pacjentów onkologicznych leczących się w Brzozowie to mieszkańcy naszego powiatu. Pozostali pochodzą z całego Podkarpacia. Z tego powodu nasz szpital ma prawo oczekiwać wsparcia władz wojewódzkich. Wczorajsze głosowanie było, uważam, dobrym prognostykiem, na co możemy liczyć w przyszłości. Jego wynik wskazuje, że większość radnych jest za tym, by rozwijać w Brzozowie leczenie metodą przeszczepową.

Jeśli powiat brzozowski otrzyma wsparcie również w przyszłym roku, jest szansa, że do końca 2014 roku ośrodek przeszczepu szpiku w Brzozowie powstanie, a pierwsi pacjenci będą leczeni tą metodą już w 2015 roku.

24-09-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)