REKLAMA
REKLAMA

W Zagórzu budżet przyjęty jednogłośnie (FILM)

W Zagórzu budżet przyjęty jednogłośnie (FILM)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W 2013 roku budżet miasta i gminy Zagórz notuje rekordowy skok. W poprzednich latach kształtował się na poziomie ponad 30 mln zł. Uchwalona dzisiaj uchwała budżetowa na 2013 rok szacuje dochody budżetowe na 51,4 mln zł. W tej beczce miodu jest jednak też i łyżka dziegciu. Jest to budżet deficytowy, a deficyt wynosi 4,9 mln zł. Będzie pokryty z długoterminowych pożyczek.

Dorota Mękarska

Dochody bieżące wynoszą 32,7 mln zł, a dochody majątkowe 18,7 mln zł. Wydatki oszacowano na kwotę 56,4 mln zł., w tym 31,3 mln zł to wydatki bieżące, a 25 mln zł wydatki majątkowe. Deficyt budżetowy będzie pokryty z długoterminowych kredytów i pożyczek w kwocie 2,9 mln zł oraz z długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na finansowanie zadania „Budowa sieci wodociągowej dla części Zagórza i Tarnawy Dolnej” w wysokości 2 mln zł.

Wskaźnik inwestycyjny kształtuje się na poziomie 44 % wydatków majątkowych, a wskaźnik zadłużenia na koniec roku wyniesie 34% z planowanych dochodów. W ciągu roku gmina na spłatę kredytów i pożyczek przeznaczy 1,6 mln zł.

– Budżet jest trudny – nie ukrywa Krzysztof Strzyż, przewodniczący Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Finansów Rady Miejskiej w Zagórzu.
Wynika to z wielu kosztownych inwestycji i remontów. Tak szeroki front inwestycyjny musi kosztować. Spłata rat, zaciągnięcie kredytów i pożyczek przekłada się na niewdzięczne słowo „deficyt” . To trudny budżet, ale realny do wykonania przy zachowaniu dyscypliny wydatków.

Ernest Nowak, burmistrz miasta i gminy Zagórz podkreśla, że lista zadań inwestycyjnych, które zaplanowano na 2013 rok, będzie jeszcze rozbudowana. W ciągu roku, jeśli radni wyrażą zgodę, zostanie wprowadzona poprawka do budżetu na kwotę 1,5 mln zł, gdyż już wiadomo, że Zagórz uzyskał taką kwotę dofinansowania w ramach tzw. schetynówek.

To wyjątkowy rok – uważa burmistrz Nowak.
Powtórki tak dużego budżetu szybko nie będziemy mieli, gdyż kończą się środki unijne.

Priorytetem dla gminy są nie tylko zadania inwestycyjne, ale również pozyskanie nowych inwestorów, a także chętnych do osiedlenia się na terenie miasta i gminy obywateli.
– Trzeba zachować dynamikę wzrostu dochodów – podkreśla burmistrz.

Radni poparli projekt budżetu jednogłośnie 14 głosami, przy nieobecności jednego członka Rady Miejskiej w Zagórzu.

18-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)