REKLAMA
REKLAMA

REGION: W Rzeszowie potrzebne są bloki czynszowe

Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości złożyło własny wniosek do Budżetu Obywatelskiego Rzeszowa, w którym proponują budowę bloku czynszowego z mieszkaniami na wynajem. Propozycja młodych z PiS to odpowiedź na wielki problem braku mieszkań dla młodych, mało i średnio zarabiających rodzin.

Dostępność mieszkań jest czynnikiem decydującym o tym czy młody człowiek zdecyduje się pozostać w danym mieście, pracować w nim i założyć rodzinę. Należy robić wszystko, aby ułatwić młodemu człowiekowi start i zatrzymać postępującą emigrację zarobkową – mówi przewodniczący Forum Młodych Marcin Fijołek.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce nie wystarcza na nabycie nawet 1m ² powierzchni mieszkania
W krajach zachodnioeuropejskich za przeciętną pensję obywatele mogą zakupić ok 2-3 m² mieszkania. Niskie dochody społeczeństwa i wysokie koszty zakupu powodują, że jedynie część społeczeństwa może pozwolić sobie na własne mieszkanie.

Jak wskazuje Marcin Fijołek cechą charakterystyczną obecnego systemu polityki mieszkaniowej jest pominięcie najszerszej grupy obywateli, którzy osiągają dochody zbyt wysokie, aby nabyć uprawnienia do najmu lokalu socjalnego, a jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania lub budowy własnego domu jednorodzinnego.

Również nowy program rządowy „Mieszkanie dla młodych”, który miał ułatwić zakup mieszkania młodym ludziom, stanowi wsparcie jedynie dla tych których i bez specjalnego wsparcia było stać na mieszkanie. Natomiast grupą która najwięcej skorzysta na tym programie są deweloperzy, bowiem program umożliwia zakup nieruchomości jedynie na rynku pierwotnym.

Według młodych z PiS pozostaje zatem grupa (ok. 60%), dla których obecnie ani rynek mieszkań własnościowych, ani władze publiczne nie przedstawiają żadnej oferty mieszkaniowej. I ta właśnie grupa jest zainteresowana mieszkaniami komunalnymi czynszowymi. Tego typu mieszkania dadzą możliwość uzyskania dachu nad głową przez ludzi młodych, zanim ustabilizują się rodzinnie i finansowo i zdecydują się na wysiłek zakupu własnego mieszkania.

Zebraliśmy wymaganą liczbę podpisów pod projektem budowy bloku czynszowego i chcemy dzisiaj złożyć nasz wniosek w Urzędzie Miasta. Mamy nadzieję, że komisja, która będzie weryfikować wnioski pozytywnie ustosunkuje się do tego pomysłu, ponieważ w naszej ocenie jest to znakomite rozwiązanie, które pozwoli w pewnym stopniu zachęcić młodych ludzi do pozostania w Rzeszowie i właśnie z tym miastem związać swoją przyszłość – powiedziała Patrycja Biśto.

10-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)