REKLAMA
REKLAMA

Relacja z VII Kermeszu Karpackich Smaków (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK: Święto Gminy Sanok, czyli VII Kermesz Karpackich Smaków, który w tym roku odbył się pod hasłem „Przenikanie  kultur” możemy zaliczyć do bardzo udanej imprezy, na której nie zabrakło tradycyjnego folkloru, regionalnych przysmaków oraz znanych przebojów.

Impreza „VII Kermesz Karpackich Smaków” zorganizowana została w ramach projektu „Przenikanie kultur” – Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez aktywizację i integrację społeczności lokalnej Realizowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, oś 4 Leader, działanie 421 „Wdrażanie projektów współpracy.” Projekt realizowany jest w partnerstwie pomiędzy Lokalną Grupą Działania Dolina Sanu a Lokalną Grupą Działania „Trygon – Rozwój i Innowacja”.

Urokliwy i zabytkowy Mrzygłód bardzo gościnnie przyjął artystów, a także licznie przybyłą publiczność. Gwiazdą wieczoru był kultowy zespół CZERWONE GITARY, który na polskiej scenie muzycznej istnieje od 1965 roku. Przy starych, znanych przebojach świetnie bawiła się bardzo młoda, jak i ta starsza publiczność – która zapewne piosenkami „Czerwonych Gitar” przypomniała sobie swoją młodość.

Na mrzygłodzkiej scenie pojawili się także:
Kapela KAMRATY – Na pograniczu różnych kultur, w Sanoku, w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego, działa ludowa kapela KAMRATY. Powstała w 1985 roku, z inicjatywy rodziny Pielechów ze Strachociny. W ciągu kilkunastu lat opracowała ponad 100 ludowych melodii i przyśpiewek. Wystąpiła do tej pory setki razy w kraju i za granicą. Była laureatką licznych przeglądów regionalnych. W roku 2002 otrzymała wyróżnienie na najbardziej prestiżowej imprezie folklorystycznej, jaką jest Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Kapela nagrywała w studiu Radia Rzeszów, występowała przed kamerami Telewizji Rzeszów. Od 1990 roku działała pod patronatem Urzędu Gminy w Sanoku, zaś od roku 2000 patronuje jej miejscowy Gminny Ośrodek Kultury.
„Babska Biesiada” – Jedyna w kraju formacja wokalna składająca się z 4 pięknych profesjonalnych piosenkarek. Zespół pojawi się w dwóch programach, w pierwszym usłyszymy piosenki biesiadne i sarmackie natomiast w drugim znane piosenki góralskie, wszystko to oczywiście w tanecznych rytmach z dużą dawką dowcipu i humoru.
Orkiestra Dęta OSP Pakoszówka – która porwała tłum zarówno interpretacjami znanych przebojów oraz ludową nutą. Orkiestra w zeszłym roku obchodziła Jubileusz 90-lecia założenia.  Orkiestra kultywuje wieloletnie tradycje, skupia trzy pokolenia muzyków i  jest jedyną orkiestra dętą działającą na terenie LGD Dolina Sanu i Gminy Sanok. Ubogaca święta państwowe, kościelne i inne ważne wydarzenia. Orkiestrę prowadzi Pan Szymon Kielar.
Zespół obrzędowo wokalny Pakoszowianie –  działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Pakoszówce. Powstał w roku 2012, ma w repertuarze obrzędy związane z życiem mieszkańców wsi podsanockiej na przełomie XIX i XX wieku oraz pieśni, przyśpiewki ludowe, folkowe, patriotyczne.
Pokaz ZUMBA z Enegy Fitness Club w Sanoku – zumba to połączenie tańca inspirowanego rytmami latynoamerykańskimi z fitnessem.  Ta forma ruchu zawojowała cały świat, bardzo prężnie rozwija się w Sanoku, a na Kermesz dotarła do Mrzygłodu. Ideą zumby jest świetna zabawa, bez względu na wiek, sylwetkę, czy umiejętności.
Cieszanowskie Bractwo Rycerzy Srebrnego Miecza – Krążący po mrzygłodzkim rynku Rycerze Króla Jana III Sobieskiego cieszyli się wielkim zainteresowaniem, nie tylko dzieci. Bractwo, które w swoich strojach i zainteresowaniach z pasją oddaje czasy Jana III Sobieskiego wzbudziło duże zainteresowanie, m.in. sztuką fechtunku, kuchnią z epoki, walką na kije, rzutem podkową.  Na Kermeszu można było zrobić sobie zdjęcie z Szlachcicem, Dragonem, Tatarem, Kanonierem i  Piechurem, obejrzeć broń z epoki, a także spróbować gulaszu tatarskiego, który Cieszanowskie Bractwo Rycerzy Srebrnego Miecza ugotowało dla odwiedzających Mrzygłód.

Na scenie zaprezentowały się także gminy: Tyrawa Wołoska, Boguchwała, Lubenia, Świlcza oraz wystąpiły zespoły reprezentujące LGD „Trygon-rozwój i innowacja.”
Tłumy na mrzygłodzkim rynku, wspaniała muzyka, różnorodne występy, lokalne smakołyki, pokazy rękodzielników… Kermesz to magia folkloru połączona z kultowymi polskimi przebojami!

W Mrzygłodzie wszyscy mogli skosztować pysznych smakołyków, wypieków oraz dań regionalnych, które przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Gminę Sanok reprezentowało : Koło Gospodyń Wiejskich z Lalina z razowymi pierogami, które wkrótce znajda się na ministerialnej  liście produktów tradycyjnych, KGW ze Strachociny z kwasem i pieczonymi pierogami, (Panie z KGW Strachocina wystąpiły w tradycyjnych strojach Doliniańskich),  KGW z Tyrawy Solnej, KGW z Trepczy, oraz KGW  z Mrzygłodu.

Nie zabrakło także zabaw oraz pokazów dla dzieci, prowadzonych przez profesjonalnych animatorów.
VII Kermesz Karpackich Smaków przechodzi do historii jako fantastyczne wydarzenie łączące kultury, pokolenia, smaki i nurty muzyczne!

20-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)