REKLAMA
VIVO sc

Rozpoczynamy „Bezpieczne Ferie 2013”

PODKARPACIE. Uczniowie z Podkarpacia jako ostatni rozpoczynają ferie zimowe. Przed nimi kilkanaście dni beztroski i wypoczynku. Niektórzy wyjadą na zimowiska, do rodziny, wielu pozostanie w domach. Ten okres będzie pracowity dla policjantów.

Jednym z najważniejszych zadań stanie się troska o zapewnienie bezpieczeństwa młodym ludziom.

Podczas ferii spodziewamy się wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Policjanci wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować te pojazdy. Z doświadczenia wiemy, że działania wobec kierujących autobusami przynoszą efekty. Coraz mniej kierowców wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu, jednak wciąż zbyt wiele pojazdów nie spełnia wymogów technicznych i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Policjanci i inspektorzy będą zwracać uwagę na stan ogumienia, hamulców, na wyposażenie pojazdów, a także właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagażu. Skontrolują dokumenty przewoźników i przestrzeganie czasu pracy kierowców.

Od dziś tj. 8 lutego, aż do zakończenia ferii w niedzielę 24 lutego będzie można skontrolować autokar, którym na ferie wyjadą nasze pociechy. W Rzeszowie stałym miejscem kontroli autokarów będzie parking przy hali widowiskowo-sportowej przy ul. Podpromie. Kontrole prowadzone będą codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 8.00. Natomiast na parkingu przy rzeszowskim kinie Helios, w każdy dzień roboczy od godziny  9.00 do 12.00, policjanci i funkcjonariusze ITD kontrolować będą autokary grup zorganizowanych, przyjeżdżających na seanse filmowe.

Policjanci będą się również przyglądać miejscom zbiorowego wypoczynku dzieci i młodzieży pod kątem ich oznakowania oraz stanu urządzeń zabezpieczających przed wtargnięciem na jezdnię. Podczas ferii policjanci skontrolują miejsca zabaw, osiedlowe place, „dzikie lodowiska”. Odwiedzą zimowiska i miejsca zorganizowanego wypoczynku, gdzie spotkają się z ich uczestnikami i opiekunami, będą mówić bezpieczeństwie. Ale nie wszystkie dzieci wyjadą na wypoczynek. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc przed feriami przypomnieć swoim pociechom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach.

Co zrobić, aby ferie były czasem radosnej, ale i bezpiecznej zabawy? Poniżej przypominamy kilka praktycznych porad dla naszych najmłodszych.

Na sankach i nartach:
– Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.
– Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach – nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować.
– Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierówności.
– Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.

Na lodowisku:
– Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów!
– Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!

W zimie jezdnia jest śliska, dlatego:
– Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych.
– Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle.
– Nie przebiegaj przez jezdnię.
– Przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.
– Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.

KWP

08-02-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.