REKLAMA
REKLAMA

Seweryn Gajda z PSM w Sanoku internetowym muzycznym mistrzem świata!

SANOK / PODKARPACIE. Kolejny wspaniały sukces odnieśli akordeoniści sanockiej szkoły muzycznej. Wzięli oni udział w Międzynarodowym Konkursie: Internet Music Competition w Belgradzie. Konkurs ten polegał na nagraniu video dwóch kompozycji wykonanych na pamięć i przesłanie ich drogą internetową. Seweryn Gajda zdobył 97 punktów na 100 i został internetowym muzycznym mistrzem świata!

Dla kandydatów, którzy uzyskają co najmniej 90 pkt. na 100 regulamin przewidywał I miejsce, przy co najmniej 80 pkt. – II miejsce oraz co najmniej 70 pkt. – III miejsce.

Po 2 dniach wielogodzinnych nagrań w nowej Sali Koncertowej Szkoły pod koniec marca, dokonanych przez Grzegorza Bednarczyka i po obróbce komputerowej Grzegorza Perkołupa dostosowującej nagrania do wymogów konkursu, perfekcyjnie wykonane programy 3 uczniów zostały przesłane do Belgradu. Międzynarodowe jury wybitnych akordeonistów, pracujących pod kierunkiem znakomitego kompozytora fińskiego Petri Makkonena wyniki ogłosiło w nocy z 16 na 17 kwietnia i przeszły one wszelkie oczekiwania.

Jakub Usyk, uczeń kl. III cyklu 4 –letniego PSM I st. uzyskał 90,66 na 100 możliwych pkt. w kategorii III – uczniów do 13 lat, wykonując utwory „Sonatina klasyczna” Łukasza Wosia i rosyjską melodię ludową „Korobiejniki”, zdobywając oczywiście I miejsce.

Rafał Pałacki, uczeń klasy IV PSM II st. uzyskał z kolei 95,33 pkt. w kat. V – do 17 lat, wykonując „Sonatę Jevgienija Derbienki oraz Toccatę „nr 2” Wiktora Gruszewskiego i również uzyskał I lokatę.

Seweryn Gajda, uczeń klasy dyplomowej zdobył imponującą ocenę 97 pkt. w kat. VI – do 19 lat. Ponadto okazało się, że jego punktacja jest najwyższa ze wszystkich 10 kategorii i wszystkich 143 uczestników Konkursu w specjalności „akordeon” (konkurs ten odbywa się również w innych specjalnościach instrumentów i zespołów), ex aequo z Rosjaninem z Samary. I tu jury musiało rozstrzygnąć, kto otrzyma tytuł Internet Music Champion of the World, jaki gwarantuje regulamin konkursu. Po dogrywce 17.04 sędziowie ogłosili, że Internetowym Muzycznym Mistrzem Świata – Internet Music Champion of the World w dyscyplinie „akordeon” został Seweryn Gajda!

Tym samym jury zakwalifikowało go do Master`s Final – Finał Mistrzów, w którym wybierze Absolute Winner of Master`s Final – najlepszego ze wszystkich dyscyplin muzycznych. Utwory Seweryna zaprezentowane w konkursie to  Suita cz. I Brel-Bach Franka Angelisa i Sonata w klasycznym stylu Jevgienija Derbienko. Sanoccy akordeoniści uczą się pod kierunkiem prof. ośw. Andrzeja Smolika.

Nagrania sanockich młodych mistrzów akordeonu, które przez następne lata będą promocją Sanoka i sanockiej szkoły muzycznej na całym świecie (to jest m. in. cel konkursu), można obejrzeć i posłuchać na stronie internetowej: www.musiccompetition.eu (zakładka: przegląd uczestników – kategoria). Seweryna natomiast będzie można posłuchać w piątek (19.04) o godz. 17.00 w Koncercie Charytatywnym w PSM I i II st. oraz 26.04.2013 r. w Filharmonii Podkarpackiej na koncercie najlepszych absolwentów z Podkarpacia.

źródło: materiały nadesłane

19-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)