REKLAMA
REKLAMA

Zakończyły się eliminacje do XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno Krajoznawczego PTTK (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Zakończyły się zorganizowane przez PTTK Oddział „Ziemia Sanocka” powiatowe eliminacje do XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno Krajoznawczego PTTK w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Od lat celem konkursu jest poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości oraz popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki.

Współorganizatorem oraz gospodarzem turnieju już po raz drugi dzięki uprzejmości Pani dyrektor Marii Pospolitak był Zespół Szkół nr 1 w Sanoku. Jego organizację wsparło Starostwo Powiatowe w Sanoku z Naczelnikiem Wydziału Promocji, Kultury i Rozwoju Panem Piotrem Mazurem na czele.

Nad poprawnością przebiegu konkursu, oraz oceną konkurencji czuwali członkowie Koła Przewodników Beskidzkich, Terenowych i Pilotów Wycieczek przy PTTK w Sanoku: Alicja Domowicz, Grażyna Chytła, Krystyna Dżoń, Monika Kowalczyk, Katarzyna Krowiak, Sabina Pelc-Szuryn, Jan Adamczyk, Marcin Krowiak, Janusz Kusiak, Mirosław Sworst, Wojciech Węgrzyn, oraz Prezes Koła Artur Kowalczyk.

Od lat celem konkursu jest poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania, rozwijanie sprawności fizycznej, wymiana doświadczeń oraz prezentacja dokonań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa.

Do rywalizacji w turnieju zgłosiło się 12 zespołów z 10 szkół:

– Gimnazjum w Besku – opiekun: Justyna Tabisz-Kocan,
– Gimnazjum w Długiem – opiekun: Konrad Widota,
– Gimnazjum nr 2 w Sanoku – opiekun: Maria Trzeciak,
– Gimnazjum w Zagórzu – opiekun: Małgorzata Lemisz – Scheibinger,
– I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku – opiekun: Grzegorz Demczak,
– II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku (2 zespoły ) – opiekunowie: Kamila i Adam
Rossmanith oraz Iwona Mermer,
– Zespół Szkół nr 1 w Sanoku (2 zespoły) – opiekunowie: Sabina Pelc-Szuryn i Paweł
Bieganowski,
– Zespół Szkół nr 2 w Sanoku – opiekun: Bogdan Bieńczak,
– Zespół Szkół nr 4 w Sanoku – opiekun: Bożena Prodziewicz,
– Zespół Szkół nr 5 w Sanoku – opiekun: Mirosław Sworst.

Pierwszą konkurencją do której przystąpiono był test krajoznawczy. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. ciekawych miejsc, postaci, zabytków, muzeów, osobliwości przyrody, itp.

Kolejnym zadaniem była ocena przyniesionych plecaków, spakowanych na jednodniową wycieczkę w góry, pod względem ich wyposażenia. Komisja sprawdzała czy nie brakuje w nich takich podstawowych rzeczy jak: apteczka, latarka, mapa, kompas, zapałki, itp.

Następną bardzo ciekawą konkurencją było odgadywanie nazw oraz zastosowania eksponatów wypożyczonych dzięki uprzejmości Dyrektora Jerzego Ginalskiego z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Należy podkreślić, że pomimo pewnych obaw organizatorów młodzież bardzo dobrze poradziła sobie z ich opisaniem. Konkurencję poprowadzili pracownicy sanockiego Skansenu i przewodnicy PTTK Katarzyna i Marcin Krowiak.

Osoby biorące udział w konkursie miały również możliwość sprawdzenia się w znajomości języka angielskiego ponieważ jedno z zadań wymagało wytłumaczenia turyście z zachodu jak dostać się z Centrum Sanoka na Dworzec Autobusowy.

Oceną zajęły się Panie Magdalena Krypel z Zespołu Szkół nr 1 oraz przewodnik Alicja Domowicz.

Większych trudności nie sprawiło również zadanie polegające na opisaniu fotografii przedstawiających zabytki i charakterystyczne miejsca poszczególnych gmin Powiatu Sanockiego.

Interesująca i pouczającą była konkurencja z pierwszej pomocy, która miała za zadanie sprawdzić umiejętność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych, zagrażających zdrowiu i życiu. Ratownik Podkarpackiego Ośrodka Ratownictwa Medycznego „EuRat” Pan Robert Jelinek bardzo ciekawie omówił tok postępowania w poszczególnych trudnych przypadkach.

Łatwe okazało się również zadanie z mapą okolic Sanoka na której potrzeba było odszukać błędnie oznaczone miejscowości, zabytki, szczyty, itp.

Ostatnią konkurencją praktyczną był kolarski tor przeszkód który przygotowali i poprowadzili nauczyciele WF-u Zespołu Szkół nr 1: Radosław Zdybek oraz Paweł Bieganowski, a także sprawdzian z umiejętności ubierania uprzęży do wspinaczki.

Po podliczeniu punktów nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu:

W kategorii gimnazjów zwyciężyły:

I     miejsce – Gimnazjum nr 2 w Sanoku
II    miejsce – Gimnazjum w Zagórzu
III  miejsce – Gimnazjum w Długiem

W śród szkół ponadgimnazjalnych najlepsze okazały się:

I     miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku
II    miejsce – II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku
III  miejsce – Zespół Szkół nr 1 w Sanoku

Wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagród dokonał V-ce Prezes Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku Wojciech Węgrzyn oraz V-ce Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku Alina Lipka.

Nagrody ufundowało Biuro Oddziału PTTK w Sanoku (I miejsce – dowolna jednodniowa wycieczka krajowa lub zagraniczna), Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (II miejsce – bezpłatne bilety wstępu do Skansenu), oraz Muzeum Historyczne w Sanoku (III miejsce – zaproszenia do zwiedzania ekspozycji zamku). Dodatkowo każda z zwycięskich szkół otrzymała maskotkę „Rysia Karpackiego” przekazane przez Fundację Karpacką w Sanoku, oraz materiały dydaktyczne Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych, Bieszczadzkiego i Magurskiego Parku Narodowego.

Nie zabrakło również podziękowań i upominków dla pozostałych uczestników konkursu, oraz ich opiekunów którzy włożyli dużo wysiłku w ich przygotowanie.

źródło: PTTK Sanok
foto: Monika Kowalczyk

19-04-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)