REKLAMA
REKLAMA

Stanowisko Brzozowskiego Konwentu Samorządowego w sprawie zamiaru likwidacji Prokuratury Rejonowej w Brzozowie

BRZOZÓW / PODKARPACIE. Brzozowski Konwent Samorządowy stanowczo protestuje przeciwko zamiarowi likwidacji Prokuratury Rejonowej w Brzozowie. Tak rozpoczyna się treść oficjalnego stanowiska samorządowców, którzy do końca walczą o pozytywną decyzję w sprawie brzozowskiej prokuratury.

STANOWISKOBRZOZOWSKIEGO KONWENTU SAMORZĄDOWEGO
w sprawie zamiaru likwidacji Prokuratury Rejonowej w Brzozowie

Brzozowski Konwent Samorządowy stanowczo protestuje przeciwko zamiarowi likwidacji Prokuratury Rejonowej w Brzozowie.

Pozbawienie ponad sześćdziesięciu tysięcy mieszkańców powiatu łatwego dostępu do najważniejszej instytucji zapewniającej bezpieczeństwo, stanowić będzie drastyczne ograniczenie funkcji i podstawowych zadań państwa na poziomie lokalnym.

Spowoduje wydłużenie czasu dojazdu mieszkańców do prokuratury – odległość z niektórych miejscowości powiatu brzozowskiego do prokuratur w Sanoku lub w Krośnie sięga niemal 50 kilometrów. Znacząco podniesie również związane z tym koszty, co – ze względu na niewysokie dochody – ma niebagatelne znaczenie dla mieszkańców powiatu.

Prokuratura Rejonowa istnieje w Brzozowie od 1950 r. i funkcjonuje nieprzerwanie, pomimo wielu reorganizacji, dotyczących m. in. podziału terytorialnego państwa. Ugruntowała się więc trwale w systemie instytucji lokalnego bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości.

Prokuratura Rejonowa w Brzozowie, podobnie jak wszystkie inne w Polsce, ściśle współpracuje z Komendą Powiatową Policji oraz sądem w Brzozowie. Wypracowane, przez wiele kolejnych lat zasady współpracy oraz niewielkie odległości dzielące siedziby tych instytucji, skutkują działaniem efektywnego systemu wymiaru sprawiedliwości na terenie powiatu. Likwidacja jednej z podstawowych instytucji – prokuratury – nie tylko diametralnie pogorszy działanie systemu, ale spowoduje również droższe jego funkcjonowanie, m. in. poprzez:

– wzrost kosztów dowozu zatrzymanych, na przesłuchania do prokuratur w Sanoku lub
w Krośnie,
– koszty dojazdu policjantów brzozowskich do prokuratur w Sanoku lub w Krośnie,
– koszty dojazdu prokuratorów do sądu w Brzozowie.

Negatywny wymiar ekonomiczny będzie miało również:

– wydłużenie nieefektywnego czasu pracy prokuratorów, poświęconego na dojazd do sądu
w Brzozowie,
– wydłużenie czasu pracy policjantów Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie przeznaczonego na kontakty z dwoma prokuraturami rejonowymi.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej argumenty Brzozowski Konwent Samorządowy zdecydowanie żąda odstąpienia od planowanej likwidacji Prokuratury Rejonowej w Brzozowie, która nie spowoduje żadnych oszczędności w budżecie państwa a jedynym jej efektem będzie odczuwalne ograniczenie mieszkańcom powiatu brzozowskiego realnej możliwości realizacji konstytucyjnej zasady dostępności do wymiaru sprawiedliwości.

Przewodniczący Brzozowskiego Konwentu Samorządowego, Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż

Burmistrz  Brzozowa Józef Rzepka

Wójt  Gminy Nozdrzec Antoni Gromala

Wójt  Gminy  Domaradz Jan  Pilch

Wójt  Gminy  Dydnia Jerzy F. Adamski

Wójt  Gminy  Jasienica  Rosielna Marek Ćwiąkała

Wójt  Gminy  Haczów Stanisław Jakiel

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie

22-05-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)