REKLAMA
REKLAMA

Straż Graniczna zatrzymała przemytnika, który próbował przewieźć 300 butelek wina bez akcyzy

BARWINEK / PODKARPACIE. Blisko 250 litrów wina bez polskich znaków skarbowych akcyzy zatrzymali w poniedziałek (2 grudnia) funkcjonariusze Straży Granicznej w trakcie kontroli ukraińskiego samochodu.

2 grudnia funkcjonariusze Straż Granicznej z Sanoka kontrolowali pojazdy w okolicach byłego przejścia granicznego w Barwinku. Do rutynowej kontroli został zatrzymany samochód na ukraińskich numerach rejestracyjnych. W efekcie przeprowadzonej rewizji, w części ładunkowej samochodu, funkcjonariusze ujawnili ponad 300 butelek wina bez polskich znaków akcyzy. Kierujący pojazdem 39-letni ob. Ukrainy stwierdził, że wino kupił będąc we Włoszech dla własnych potrzeb.

W związku z podejrzeniem nielegalnego wprowadzenia do obrotu wyrobów akcyzowych, towar którego wartość rynkowa wynosi ok. 1 500  złotych został zatrzymany i przekazany do UC w celu dalszego postępowania.

Jest to już kolejny przypadek ujawniony przez funkcjonariuszy z Sanoka prowadzących kontrolę szlaków komunikacyjnych od granicy ze Słowacją.

Od początku listopada br. funkcjonariusze z Sanoka zatrzymali w sumie ponad 3,5 tys. litrów wina różnych marek o szacunkowej wartości ponad 20 tys. złotych.

Podróżując po krajach Unii Europejskiej należy pamiętać, że mimo zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych, istnieją łącznie ograniczenia dotyczące wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Dotyczy to zwłaszcza towarów akcyzowych. Przykładowo, przewożone towary tej kategorii, uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:

– 800 szt. papierosów (przy czym przy wjeździe m.in. do Austrii, Danii, Finlandii, RFN, Szwecji, Wielkiej Brytanii – tylko 200 szt.);
– 200 cygar;
– 1 kg tytoniu;
– 10 litrów spirytusu;
– 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu,
– 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego);
– 110 litrów piwa.

04-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)