REKLAMA

Szkolenie pasterskie (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W ramach projektu „Karpaty Łączą –  mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej” w Urzędzie Miasta Sanoka odbyło się spotkanie pasterskie. Oprócz tematów pasterskich poruszono również kwestie dotyczące Redyku Karpackiego, który rozpocznie się już w połowie maja.

„Karpaty Łączą –  mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej” to projekt  współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Skierowany jest do lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i rolników oraz przedstawicieli środowisk naukowych, służb ochrony przyrody i turystów.

W sanockim spotkaniu uczestniczyli przewodnicy turystyczni, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów. Przedstawiono założenia gospodarki pasterskiej w górach oraz plan realizacji Redyku Karpackiego 2013. Jednym z patronów honorowych Redyku jest Burmistrz Sanoka dr Wojciech Blecharczyk.

Zebrani mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami związanymi z wypasem kulturowym w Karpatach przedstawionym przez Józefa Michałka, przedstawiciela Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem”. Ukazał on innowacyjne aspekty tradycyjnego pasterstwa, przytoczył również  ciekawe założenia i historię sałaszu w Karpatach.

Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchano prezentacji Piotra Kohuta – Prezesa Fundacji Transhumance  związanej z realizacją Redyku Karpackiego  2013. Większość z uczestniczących w szkoleniu po raz pierwszy miała okazję spotkać się z tym charyzmatycznym bacą – pomysłodawcą i realizatorem przepędu 600 owiec (po 300 w dwóch etapach) przez cały łuk Karpat.

Zagadnienia związane z działaniami towarzyszącymi Redykowi Karpackiemu przybliżył Piotr Kutiak, koordynator bieszczadzkiego odcinka tego przedsięwzięcia, przedstawiając trasę Redyku w powiatach: bieszczadzkim, leskim i sanockim. Omówił też promocję Redyku i Szlaku Kultury Wołoskiej-nowej inicjatywy na terenie Karpat.

Kalendarz Redyku Karpackiego 2013 – „Na pasterskim szlaku…” w województwie podkarpackim.

1. lipca 2013 – Wołosate rozpoczęcie Redyku Karpackiego w Polsce, godz. 10:00 Msza na cerkwisku w Wołosatem

2 lipca 2013 – Konferencja prasowa – Camping Górna Wetlinka

6 lipca – Udział pasterzy w Targach Końskich w Lutowiskach

6-7 lipca – Na pasterskim szlaku – Targi Serów w Łupkowie, plener malarski z udziałem bieszczadzkich artystów

10 lipca – Międzynarodowa Konferencja w Sanoku (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

źródło: Urząd Miasta w Sanoku

17-04-2013
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.