REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZAGÓRZ: Szkoły czekają na uczniów. Wymalowane, doposażone i skomputeryzowane

GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Trwa odliczanie godzin do pierwszego dzwonka. W gminie Zagórz plan remontu placówek oświatowych został już wykonany w całości. To jednak nie koniec szkolnych inwestycji. Kolejne będą realizowane w trakcie roku 2013/2014.

 

Dorota Mękarska

Janusz Fal, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu jest bardzo zadowolony z przebiegu i tempa prac remontowych. Natomiast jakość wykonania sam oceni w przyszły tygodniu podczas przeglądu szkół. Nie spodziewa się jednak żadnych przykrych niespodzianek.

Znając naszych dyrektorów wiem, że zadbali o jak najlepszą jakość – podkreśla.

W gminie nie ma praktycznie szkoły, w której nie wykonano by remontu. Zakres robót jest szeroki: od malowania po prace specjalistyczne.

Każdy uczeń będzie miał swój komputer

We wszystkich szkołach rozbudowano sale komputerowe, tak by dostosować naukę informatyki do obowiązujących standardów. Od września wszyscy uczniowi będą korzystać z samodzielnych stanowisk komputerowych. Zmiany polegają nie tylko na rozbudowie sieci komputerowej. W ramach projektu realizowanego przez gminę szkoły otrzymają też nowy sprzęt komputerowy.

W Szkole Podstawowej w Czaszynie jak co roku odmalowywano sale, w tym roku trzy izby klasowe, ale również w prawie wszystkich pomieszczeniach, bo aż w 7 klasach dokonano renowacji parkietu. Zgodnie z zaleceniem Sanepidu odświeżono też kuchnię z której korzysta Społeczne Przedszkole Rodzinne w Czaszynie. Do pracy zaangażowano pracowników interwencyjnych.

Od nowego roku szkolnego z nowej nawierzchni sali gimnastycznej będą cieszyć się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Porażu. Stara, kilkunastoletnia gumowa posadzka, nie spełniała już norm związanych z bezpieczeństwem. Dlatego wymieniono ją na parkiet. Było to możliwe dzięki pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego środkom.

Z tych samych pieniędzy sfinansowano wymianę instalacji centralnego ogrzewania w Szkole Podstawowej w Łukowem. Żeliwne kaloryfery zastąpiono grzejnikami płytowymi. Oczywiście nie obeszło się bez malowania korytarza, bo takie prace, w przypadku ciągów komunikacyjnych, czy szatni, to w większości szkół konieczność.

Wakacyjny czas wykorzystano też na odmalowanie Szkoły Podstawowej w Zagórzu. W budynku przy ul. Wolności odświeżono dwie sale lekcyjne, oddział przedszkolny i część korytarza. Natomiast w obiekcie przy ul. Piłsudskiego odmalowano świetlicę szkolną. Tu także położono nowe płytki na ścianach jadalni i wymieniono oświetlenie w szatniach i na korytarzach.

Estetyczną i bezpieczną dla dzieci salę zyskała Szkoła Podstawowa w Zahutyniu, do której uczęszczają dzieci z klas I-III. Funkcjonują tu również dwa oddziały przedszkolne. Dla bezpieczeństwa i wygody najmłodszych wymieniono w sali płytki PCV na wykładzinę a lamperię zastąpiono matami żywicznymi i korkiem. Efekt estetyczny na pewno spodoba się dzieciom.

Szereg prac wykonano w Gimnazjum w Zagórzu, od malowania począwszy, przez renowacje podłóg po wykonie tak kosztownych inwestycji jak odwodnienie sali gimnastycznej, postawienie ogrodzenia, a także wybudowanie schodów na stadion przy szkole.

Na termomodernizację trzeba pozyskać pieniądze z zewnątrz

Z tegorocznych planów remontowych nie udało się wykonać termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Piłsudskiego w Zagórzu i w Tarnawie Dolnej. Jak informuje Janusz Fal to zadanie przesunięto na przyszły rok .

To są duże budynki – zaznacza dyrektor Zespołu Obsługi Szkół. – Konieczne jest więc pozyskanie środków zewnętrznych. Gmina aplikuje o pieniądze na ten cel, a znając upór naszego burmistrza, to wiem, że wcześniej, czy później te pieniądze znajdą się.

Natomiast w planach, które będą realizowane w tym roku szkolnym dzięki środkom z RPO, jest likwidacja barier architektonicznych w placówkach w Tarnawie Dolnej oraz w Łukowem.

Pomoce naukowe za 170 tys. zł

Dzięki zrealizowanemu już programowi indywidualizacji w nauczaniu zagórskie szkoły wejdą w nowy rok szkolny z nowym wyposażeniem. W ramach programu, który trwał od lipca 2012 roku do końca czerwca b.r. odbywały się zajęcia wyrównawcze, logopedyczne i zajęcia dla uzdolnionych dzieci. Program zakładał też możliwość zakupu pomocy naukowych. Dyrektorzy szkół skorzystali z tej okazji i zagórskie szkoły wzbogaciły się o tablice multimedialne, rzutniki i wyposażenie do nauki języków obcych. Wydano na ten cel 170 tys. zł.

Zamiast „Orlików” boiska wielofunkcyjne

Gmina Zagórz wycofała się z budowy„Orlików” ze względu na wysokie koszty ich utrzymania, ale to nie znaczy, że nie myśli o boiskach. Z dwóch boisk wielofunkcyjnych korzystają już uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej i i gimnazjaliści z Zagórza. Na tym jednak nie koniec. W planach jest budowa trzech kolejnych boisk wielofunkcyjnych w Czaszynie, Łukowem i w Mokrem, gdzie istnieje Niepubliczna Szkoła Podstawowa.

Choć nie jest to szkoła publiczna Rada Gminy nie traktuje jej po macoszemu – podkreśla Janusz Fal.

Uczniowie nie będą długo czekać na nowe obiekty. Zgodnie z harmonogramem ich budowa rozpocznie się w marcu przyszłego roku. W czerwcu 2014 roku boiska mają być gotowe.

Źródło:  www.GminaZagorz.pl

24-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)