REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZAGÓRZ: Szkoły czekają na uczniów. Wymalowane, doposażone i skomputeryzowane

GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Trwa odliczanie godzin do pierwszego dzwonka. W gminie Zagórz plan remontu placówek oświatowych został już wykonany w całości. To jednak nie koniec szkolnych inwestycji. Kolejne będą realizowane w trakcie roku 2013/2014.

 

Dorota Mękarska

Janusz Fal, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu jest bardzo zadowolony z przebiegu i tempa prac remontowych. Natomiast jakość wykonania sam oceni w przyszły tygodniu podczas przeglądu szkół. Nie spodziewa się jednak żadnych przykrych niespodzianek.

Znając naszych dyrektorów wiem, że zadbali o jak najlepszą jakość – podkreśla.

W gminie nie ma praktycznie szkoły, w której nie wykonano by remontu. Zakres robót jest szeroki: od malowania po prace specjalistyczne.

Każdy uczeń będzie miał swój komputer

We wszystkich szkołach rozbudowano sale komputerowe, tak by dostosować naukę informatyki do obowiązujących standardów. Od września wszyscy uczniowi będą korzystać z samodzielnych stanowisk komputerowych. Zmiany polegają nie tylko na rozbudowie sieci komputerowej. W ramach projektu realizowanego przez gminę szkoły otrzymają też nowy sprzęt komputerowy.

W Szkole Podstawowej w Czaszynie jak co roku odmalowywano sale, w tym roku trzy izby klasowe, ale również w prawie wszystkich pomieszczeniach, bo aż w 7 klasach dokonano renowacji parkietu. Zgodnie z zaleceniem Sanepidu odświeżono też kuchnię z której korzysta Społeczne Przedszkole Rodzinne w Czaszynie. Do pracy zaangażowano pracowników interwencyjnych.

Od nowego roku szkolnego z nowej nawierzchni sali gimnastycznej będą cieszyć się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Porażu. Stara, kilkunastoletnia gumowa posadzka, nie spełniała już norm związanych z bezpieczeństwem. Dlatego wymieniono ją na parkiet. Było to możliwe dzięki pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego środkom.

Z tych samych pieniędzy sfinansowano wymianę instalacji centralnego ogrzewania w Szkole Podstawowej w Łukowem. Żeliwne kaloryfery zastąpiono grzejnikami płytowymi. Oczywiście nie obeszło się bez malowania korytarza, bo takie prace, w przypadku ciągów komunikacyjnych, czy szatni, to w większości szkół konieczność.

Wakacyjny czas wykorzystano też na odmalowanie Szkoły Podstawowej w Zagórzu. W budynku przy ul. Wolności odświeżono dwie sale lekcyjne, oddział przedszkolny i część korytarza. Natomiast w obiekcie przy ul. Piłsudskiego odmalowano świetlicę szkolną. Tu także położono nowe płytki na ścianach jadalni i wymieniono oświetlenie w szatniach i na korytarzach.

Estetyczną i bezpieczną dla dzieci salę zyskała Szkoła Podstawowa w Zahutyniu, do której uczęszczają dzieci z klas I-III. Funkcjonują tu również dwa oddziały przedszkolne. Dla bezpieczeństwa i wygody najmłodszych wymieniono w sali płytki PCV na wykładzinę a lamperię zastąpiono matami żywicznymi i korkiem. Efekt estetyczny na pewno spodoba się dzieciom.

Szereg prac wykonano w Gimnazjum w Zagórzu, od malowania począwszy, przez renowacje podłóg po wykonie tak kosztownych inwestycji jak odwodnienie sali gimnastycznej, postawienie ogrodzenia, a także wybudowanie schodów na stadion przy szkole.

Na termomodernizację trzeba pozyskać pieniądze z zewnątrz

Z tegorocznych planów remontowych nie udało się wykonać termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Piłsudskiego w Zagórzu i w Tarnawie Dolnej. Jak informuje Janusz Fal to zadanie przesunięto na przyszły rok .

To są duże budynki – zaznacza dyrektor Zespołu Obsługi Szkół. – Konieczne jest więc pozyskanie środków zewnętrznych. Gmina aplikuje o pieniądze na ten cel, a znając upór naszego burmistrza, to wiem, że wcześniej, czy później te pieniądze znajdą się.

Natomiast w planach, które będą realizowane w tym roku szkolnym dzięki środkom z RPO, jest likwidacja barier architektonicznych w placówkach w Tarnawie Dolnej oraz w Łukowem.

Pomoce naukowe za 170 tys. zł

Dzięki zrealizowanemu już programowi indywidualizacji w nauczaniu zagórskie szkoły wejdą w nowy rok szkolny z nowym wyposażeniem. W ramach programu, który trwał od lipca 2012 roku do końca czerwca b.r. odbywały się zajęcia wyrównawcze, logopedyczne i zajęcia dla uzdolnionych dzieci. Program zakładał też możliwość zakupu pomocy naukowych. Dyrektorzy szkół skorzystali z tej okazji i zagórskie szkoły wzbogaciły się o tablice multimedialne, rzutniki i wyposażenie do nauki języków obcych. Wydano na ten cel 170 tys. zł.

Zamiast „Orlików” boiska wielofunkcyjne

Gmina Zagórz wycofała się z budowy„Orlików” ze względu na wysokie koszty ich utrzymania, ale to nie znaczy, że nie myśli o boiskach. Z dwóch boisk wielofunkcyjnych korzystają już uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej i i gimnazjaliści z Zagórza. Na tym jednak nie koniec. W planach jest budowa trzech kolejnych boisk wielofunkcyjnych w Czaszynie, Łukowem i w Mokrem, gdzie istnieje Niepubliczna Szkoła Podstawowa.

Choć nie jest to szkoła publiczna Rada Gminy nie traktuje jej po macoszemu – podkreśla Janusz Fal.

Uczniowie nie będą długo czekać na nowe obiekty. Zgodnie z harmonogramem ich budowa rozpocznie się w marcu przyszłego roku. W czerwcu 2014 roku boiska mają być gotowe.

Źródło:  www.GminaZagorz.pl

24-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)