REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA: Przeniesienie neurologii o pół miliona droższe. Znalazły się brakujące pieniądze (FILM)

AKTUALIZACJA: Przeniesienie neurologii o pół miliona droższe. Znalazły się brakujące pieniądze (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane S. A w Krośnie wygrało przetarg na rozbudowę Szpitala Specjalistycznego w Sanoku. W ramach rozbudowy, dofinansowanej kwotą 3,7 mln z rezerwy celowej państwa, powstanie oddział neurologiczny, a także część administracyjna.

 

Dorota Mękarska

To nie pierwsza inwestycja krośnieńskiej spółki w Sanoku. KPB realizowało już w naszym mieście zadanie pod nazwą „Rewitalizacja wzgórza zamkowego najstarszej części miasta Sanoka – II etap rozbudowy Muzeum Historycznego w Sanoku”, do którego przystąpiło w czerwcu 2012 roku.

Ostatnio spółka rozpoczęła realizację nowej inwestycji. Jest to budowa budynku handlowo-usługowego wraz z parkingami i infrastrukturą techniczną w rejonie ul. Jagiellońskiej i Daszyńskiego. KPB jest generalnym wykonawcą Galerii Sanok.

Tylko jedna firma nie przestraszyła się krótkiego terminu realizacji

Otwarcie ofert nastąpiło w zeszłym tygodniu. Jednakże do rozstrzygnięcia przetargu doszło, dzisiaj, czyli 3 września. KPB jako jedyny podmiot złożył swoją ofertę.

Pięć firm występowało do nas z zapytaniami, w tym potentaci na rynku budowlanym, ale ofertę złożyła tylko jedna – podkreśla Adam Siembab, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku.- Pozostałe przestraszyły się krótkiego terminu realizacji. Na szczęście w myśl obowiązujących przepisów przetarg można rozstrzygnąć jak jest jeden oferent.

Mamy bardzo dobre doświadczenia z KPB – zaznacza Sebastian Niżnik, starosta sanocki. – Spółka KPB będzie termomodernizować szpital, a zakończyła już rewitalizację wzgórza zamkowego. Nigdy nie było z nią problemów.

Alokacja będzie kosztować więcej niż się spodziewano

Szpital ogłosił przetarg w połowie sierpnia. Wnioski składano do 30 sierpnia b.r.. Natomiast inwestycja ma być oddana do użytku końcem listopada 2013 roku. Czasu jest więc bardzo mało.

W walce z czasem chodzi przede wszystkim o pieniądze. Alokację oddziału neurologicznego wstępnie wyceniono na około 6 mln zł, wraz z już wydatkowanymi przez szpital pieniędzmi na budowę pawilonu, który jest już w stanie surowym zamkniętym. Na 3 mln zł oszacowano prace budowlane. Zakup mebli, wyposażenia i sprzętu na 1,1 mln zł. Przeniesienie administracji to kwota około 1 mln zł.

Dofinansowanie z rezerwy celowej, która musi być wydatkowana w tym roku wyniosło 3,7 zł zł. Wstępnie powiat sanocki na rozbudowę szpitala zadeklarował 400 tys. zł. Pozostałą kwotę miał zabezpieczyć szpital.

Po przetargu okazało się jednak, że krótki termin realizacji spowodował wzrost kosztów o około 500 tys. zł, czyli więcej niż zakładano w kosztorysie.

Napisaliśmy pismo do zarządu powiatu sanockiego z prośba o dodatkowe wsparcie finansowe – dodaje dyr. Siembab. – Pieniądze znalazły się i inwestycje będziemy realizować, choć w iście ekspresowym tempie.

Poszedł już wniosek pilności do Rady Powiatu, by jak najszybciej zatwierdziła tę dodatkową, przyznaną przez zarząd powiatu kwotę – informuje starosta Niżnik.

Powiat bardzo mocno zacisnął pasa

Jak powiatowi udało się zabezpieczyć dodatkowe 450 tys. zł?

Bardzo mocno zacisnęliśmy pasa i poszukaliśmy tych pieniędzy, gdyż alokacja oddziału neurologicznego jest dla nas priorytetem – dodaje Sebastian Niżnik.

Starosta jest zdania, że termin wykonania prac, choć napięty, nie jest zagrożony.

Prace będą realizowane wewnątrz budynku, więc warunki pogodowe nie powinny pomieszać nam szyków – podkreśla.

W tym roku powiat sanocki na alokację oddziału neurologicznego przeznaczył ponad 900 tys. zł. W przyszłym roku planuje wydać kolejne pół miliona złotych na zakup wyposażenia.

 

Zobacz także: Jest nadzieja, ze budowa oddziału neurologicznego rozpocznie się już we wrześniu

Dobre wieści dla pacjentów. Oddział neurologiczny wkrótce zostanie przeniesiony!

03-09-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)