REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Poręba spotkał się z komisarzem Johannesem Hahnem ws. strategii makroregionalnej dla regionu Karpat

PODKARPACIE. Dziś w Strasburgu odbyło się spotkanie europosła Tomasza Poręby z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem. Podczas spotkania europoseł PiS przekazał na ręce komisarza Hahna deklarację w sprawie ustanowienia strategii makroregionalnej dla Karpat, która została przyjęta podczas ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej przez Porębę w Parlamencie Europejskim.

Kilka tygodni temu, m.in. z inicjatywy europosła PiS, doszło do pierwszej w historii PE debaty w sprawie regionu Karpat.
– Ustanowienie strategii karpackiej nie będzie łatwe, ale jest możliwe. Konieczne są dalsze spotkania zarówno w Brukseli jak i w Polsce oraz innych krajach regionu, które pomogą wypracować mapę drogową działań na jej rzecz.  Komisja Europejska potrzebuje wyraźnego sygnału: strategia makroregionalna dla Karpat jest potrzebna i oczekiwana w Europie Środkowo-Wschodniej – mówił Tomasz Poręba.

 

Zdaniem europosła PiS dzisiejsze spotkanie to kolejny, ważny krok w walce o ten cel.

Komisarz Hahn podkreślał przede wszystkim konieczność zaangażowania ze strony państw członkowskich, zwłaszcza na szczeblu rządowym i samorządowym. Bez tego szanse na ustanowienie strategii znacznie zmaleją. Dodał, że nie jest przeciwnikiem strategii karpackiej, lecz podkreślił, iż jednym z warunków jej powstania jest znalezienie wspólnych z istniejącą już strategią dunajską obszarów, które wzajemnie się uzupełniając, wzmocnią rozwój tej części Europy – powiedział europoseł PiS.

Karpaty to region o strategicznym znaczeniu dla UE, stanowiący wschodnią granicę Wspólnoty. Region Karpat obejmuje jednocześnie najbiedniejsze tereny UE, borykające się z takimi problemami jak porzucanie ziemi, duże migracje ludności w związku z brakiem perspektyw zawodowych w regionie, deforestacja, nadmierne zanieczyszczenie środowiska, nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych, niedobory infrastrukturalne.

materiał nadesłany

10-12-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)