Upiększy Zagórz i uaktywni jego mieszkańców
GMINA ZAGÓRZ / PODKARPACIE. Tytułowe określenia dotyczą blisko 700 – metrowej ścieżki spacerowo – rowerowej, która jest kluczowym elementem inwestycyjnym projektu pn. „Rozwój turystyki i aktywizacja osób 50+ w Zagórzu i Svidniku”. Na realizację tego przedsięwzięcia Gmina Zagórz otrzymała 55 290 EUR w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
Wspomniany tu trakt będzie wiódł wzdłuż nadosławskiej promenady, łącząc ulice Mickiewicza (okolice siedziby Poczty) oraz Rzecznej na wysokości popularnej nie tylko wśród zagórzan plaży. Ścieżka służyć będzie do rekreacji i czynnego wypoczynku. Będą mogli z niej korzystać zarówno rowerzyści jak i piesi, a w szczególności ci, którzy uprawiają niezwykle modną ostatnimi czasy formę marszu
ze specjalnymi kijkami, określaną mianem „Nordic Walking”. Wyróżnienie akurat tej dyscypliny sportu jest nieprzypadkowe, gdyż projekt realizowany w partnerstwie z Agencją Rozwoju Regionalnego w słowackim Svidniku zakłada m.in. wyposażenie w sprzęt (kijki) i przeszkolenie dwóch 15-osobowych grup z Zagórza i Svidnika w wieku „50+” w technice „Nordic Walking”. Skąd taki a nie inny przedział wiekowy beneficjentów?
– W realiach gospodarczych polsko-słowackiego pogranicza (Gmina Zagórz i Miasto Svidnik) osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią grupę w szczególny sposób narażoną na marginalizację pod względem ekonomicznym i społecznym. Kluczowym problemem jest tu bezrobocie. Utrata pracy przez osoby w tej kategorii wiekowej w praktyce nierzadko skazuje je na alienację społeczną, obniżenie poczucia własnej wartości, co często objawia się w postaci zaburzeń i schorzeń psychicznych, takich jak nerwice i stany depresyjne – wyjaśnia Jerzy Zuba – autor i współkoordynator projektu.
Oprócz strony inwestycyjnej i psychospołecznej ważnym aspektem projektu jest innowacyjny sposób promocji walorów turystycznych obu partnerskich miast sprzyjający integracji mieszkańców Zagórza i Svidnika. Realizacja tego celu nastąpi poprzez opracowanie i wykonanie nowoczesnego, multimedialnego, dwujęzycznego (polsko-słowackiego) systemu obsługi turystów w formie gry terenowej „Skarb Zagórskiego Mnicha”. Co ciekawe, będzie ona bazować na technologii QR-kodu (rodzaju kodu kreskowego),
który po „sczytaniu” z tabliczek umieszczonych w terenie za pomocą telefonu komórkowego z aparatem fotograficznym oraz dostępem do internetu będzie odsyłał turystów do wirtualnego przewodnika.
Ten przy pomocy filmów, zdjęć i tekstów wyświetlanych na ekranie telefonu będzie „oprowadzać” turystów np. po ruinach zagórskiego klasztoru Karmelitów Bosych. Uzupełnieniem tego novum będą tradycyjne tablice oraz ulotki informacyjne.
– Ten projekt to kolejny krok, aby uczynić z Zagórza miejsce atrakcyjne dla turystów przyjeżdżających w Bieszczady. Po zakończeniu prac związanych z budową sieci wodociągowej, po finalizacji remontu drogi wojewódzkiej wszystkie nasze perełki turystyczne będziemy mogli godnie wyeksponować i uatrakcyjnić. To właśnie w tym celu budujemy tę ścieżkę. To właśnie dlatego będziemy urządzać punkt widokowy w jednej z klasztornych wież. Z myślą o turystach poprawiamy estetykę centrum miasta, m.in. poprzez budowę skweru i targowiska z zapleczem sanitarnym. Dlatego też proszę zagórzan o jeszcze trochę cierpliwości, dobrej woli i zrozumienia w kwestii konieczności realizacji bezprecedensowych w historii Zagórza inwestycji drogowych i sieciowych. Po ich zakończeniu Zagórz będzie znacznie skuteczniej przyciągał turystów niż do tej pory – podkreśla Ernest Nowak, burmistrz Zagórza.
Wartość całego projektu zamknie się kwotą 58 200 EUR, z czego 85% stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 10 % środków zabezpiecza budżet państwa, a pozostałe 5 % jest wkładem własnym Gminy Zagórz. Nabór bezpośrednich beneficjentów projektu, którzy wezmą udział w zajęciach z „Nordic Walking” planowany jest w czerwcu br. Informacje na ten temat pojawią się na witrynie internetowej www.zagorz.pl oraz w lokalnych mediach. Oddanie inwestycji do użytku nastąpi podczas specjalnej uroczystości z udziałem delegacji ze Svidnika, zaplanowanej na koniec września 2013 r.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: Gmina Zagórz, projekt UE, Unia Europejska, zagórz
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz