REKLAMA
REKLAMA

Uwaga kleszcze! Wzrosła liczba zachorowań na boreliozę

SANOK / PODKARPACIE.  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku informuje, że  w lipcu b.r  wzrosła  liczba zachorowań na boreliozę.

Borelioza to choroba zakaźna, bakteryjna, przenoszona na człowieka przez kleszcze, która w późnym okresie daje  powikłania ze strony układu krążenia, nerwowego, kostno-stawowego.

Jednym z wczesnych, charakterystycznych  objawów jest tzw. rumień wędrujący (pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół miejsca ugryzienia) występujący od kilku dni do kilku tygodni od ugryzienia.

Kleszcze są jednymi z najbardziej niebezpiecznych pasożytów atakujących człowieka. Żyją w lasach, na łąkach, w zaroślach, parkach, osiedlowych trawnikach.
Na ugryzienia najbardziej narażone są nasze ręce, nogi, głowa, uszy, fałdy skórne, zgięcia stawów.

Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszczy należy:

– zakładać odzież osłaniającą jak największą powierzchnię ciała (stosować nakrycie głowy, długie rękawy, długie nogawki, pełne buty i skarpety);
– skórę oraz ubranie można spryskać środkami odstraszającymi kleszcze tzw. repelentami;
– starać się nie ocierać o krzewy lub wysokie trawy;
po powrocie do domu należy jak najszybciej dokładnie obejrzeć całe ciało, Miejsca niedostępne wizualnie, należy sprawdzić dłonią , warto też wziąć prysznic pod silnym strumieniem wody;

Ryzyko zachorowania na boreliozę zależy od tego jak długo kleszcz był przyczepiony do skóry. Dlatego gdy zauważysz kleszcza na swoim ciele, należy go jak najszybciej we właściwy sposób usunąć. Przez następne dni obserwuj miejsce ukąszenia. Jeżeli wystąpi zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukąszenia lub objawy grypopodobne, natychmiast zgłoś się do lekarza.

foto: sxc.hu

01-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)